اطلاعات بیشتر


نام مکان:
محوطه باستانی شورگل
استان:
اردبیل
شهرستان:
بیله سوار

معرفی نامه

شورگل روستایی است که در استان اردبیل، شهرستان بیله سوار، بخش قشلاق دشت، دهستان قشلاق جنوبی قرار دارد.محوطه باستانی شورگل در جنوب شرقی روستای شورگل قرار دارد.این کاروانسرا در محوطه ای به ابعاد 200×150 متر در روی تپه ای به ارتفاع سه متر از زمین‌های اطراف قرار گرفته است.ابعاد این کاروانسرا 29×20 متر است .

ورودی بنا در ضلع جنوبی قرار دارد که پس از این ورودی راهرویی به طول شش متر قرار دارد که از طریق این راهرو وارد حیاط مرکزی به ابعاد 9×18 متر می‌شویم ,در طرفین راهرو و دو اطاق به طول و عرض 5×3/5 متر احداث شده است.در گوشه جنوبی حیاط مرکزی یک ورودی قرار دارد که از این ورودی می‌توان وارد یک فضای مستطیلی (پشت حیاط مرکزی) شد.ورودی این فضا به شکل قوس هلالی و با مصالح سنگ لاشه و ملات آهکی ساخته شده است. با توجه به محل پا طاق که خیز طاق اثرش در بعضی قسمتها باقی مانده می‌توان استنباط کرد که سقف این تالار قوسی بوده است.

از خصوصیات بارز بنا استفاده از لاشه سنگ در کل بنا حتی در زدن طاقها، قوسها و سر درها و کوهستانی بودن پلان کاروانسرا است.در طاق جنوبی نیز در لای سنگها آجر هم استفاده شده است.گذشت زمان پلان بعضی از قسمتهای آن را به زیر خاک برده است که با خاکبرداری و کاوش می‌توان پلان دقیق آنرا بازسازی نمود. در ضلع شمالی کاروانسرا در فاصله 200 متری آن چشمه آبی وجود دارد که هم اکنون .

..مشاهده کامل متن با استفاده از لوله آب اهالی روستای شورگل از آن بهره مند می‌گردند. قبور دوران تاریخی را در ضلع شرقی کاروانسرا و به فاصله 100 متری آن می‌توان مشاهده نمود که اشیاء داخل آن به غارت رفته است.

ارتفاع دیوار باقی مانده در بعضی قسمتها از جمله در ضلع غربی 80/1 سانتیمتر است. در این قسمت نیز می‌توان خیزطاق را مشاهده کرد.در این محوطه سفالهائی از دوران اسلامی و نیز دوران تاریخی (اشکانی) جمع آوری شده که براساس آنها انتساب آن به دوران بین قرن پنجم تا اواخر قرن هشتم هجری قمری قطعی است. منبع:http://tofan57.

blogsky.com/1388/04/24/post-90http://rcirib.ir/paygah_marakez/cities/amaken_text.aspx?id=2480&ccode=3http://payam.

tv3.irhttp://erangasht.blogfa.com/post-38.

aspxhttp://ardabil.irib.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=782:1389-10-03-22-34-48&catid=273:1390-02-31-21-54-53&Itemid=62.