اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد شیخ علی اکبر
استان:
سمنان
شهرستان:
شاهرود

معرفی نامه

مسجد شیخ علی اکبر شاهرود به همت مرحوم شیخ علی اکبر مجتهد از روحانیان عالی رتبه شهر بنا شده است. این بنا با قدمت 170 ساله از زیباترین و کامل‌ترین مساجد شاهرود است. این مسجد مربوط به دوره قاجار و فاقد کاشیکاری و تزئینات خاص می‌باشد و از دو ورودی و سردر بسیار زیبا، دو شبستان تابستانی و زمستانی، چهار اطاق مخصوص طلاب، آب انبار و ایوان تشکیل شده است.مساحت آن حدود 750 مترمربع و زیربنایش 500 مترمربع است که شامل گنبدخانه، شبستان، طلبه خانه و آب انبار است.

قسمت طلبه خانه مسجد شیخ علی اکبر شاهرود که در ضلع غربی آن واقع شده دارای پوشش سقف و آجرکاری‌های بسیار زیبایی است. آب انبار این بنا که به لحاظ حجم دومین آب انبار شاهرود است با دو راه پله (راه شیر) از یک طرف به خیابان و از سمت دیگر به صحن حیاط مرتبط است. این مسجد دارای دو ورودی یکی به سمت خیابان و دیگری به سمت کوچه است. پوشش سقف ورودی سمت کوچه (شرقی) از نوع قوس کلیل است که با فرم حصیری اجرا گردیده است.

آقا شیخ علی‌اکبر با درجه اجتهاد از نجف باز می‌گردد و در باغچه‌ای که در خارج از قصبه شاهرود داشت، مسجدی احداث می‌کند. آغاز ساخت مسجد در تاریخ 1272ه ق بوده و بیست و شش سال بعد به پایان می‌رسد. شیخ علی‌اکبر به هنگام 85 سالگی راهی مشهد می‌شود و قبل از حرکت وقفنامه مسجد را تنظیم می‌کند. منبع:http://www.

mashreghnews.irhttp://www.iichs.orghttp://www.

meraatnews.com/http://www.negahmedia.ir/.