اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده علی بن اشرف
استان:
سمنان
شهرستان:
سمنان

معرفی نامه

آرامگاه امامزاده علی بن اشرف(ع) از ابنیه مربوط به دوره صفوی است و در محله زاوقان سمنان و در خیابان امام حسین(ع) واقع شده است.حضرت امامزاده علی اشرف از نوادگان حضرت امام زین العابدین(ع) است. نام شریفش علی اشرف، فرزند عمر اشرف بن امام زین العابدین (ع)، از علماء علم حدیث بوده است. وی جد اعلی مادری سید مرتضی و سید رضی(گردآورنده نهج البلاغه) است و ناصر کبیر، پادشاه دیلم و طبرستان فرزند اوست.

عمر اشرف، پدر علی اشرف از روحانیون و عباد و زهاد عالیقدر بود. مادر امامزاده اشرف، ام سلمه دختر حضرت امام حسن(ع) است و از این رو امامزاده علی اشرف از طرف مادر حسنی و از طرف پدر حسینی است.شیخ مفید درباره علی اشرف می‌گوید: "او فاضل جلیل، پارسا، با سخاوت و متولی صدقات حضرت رسول(ص) و حضرت علی(ع) بوده است. "صاحب کتاب بحر الانساب در ذکر اولاد حضرت امام زین العابدین(ع) می‌نویسد: ".

.. اما رضی و اشرف در شهر سمنان افتادند و در محلۀ زاوقان وطن ساختند و ذریات ایشان بسیار شد به القاب حسینی".بنای بقعه شامل حرم، رواق، ایوان و صحن و گنبد است.

حرم مطهر به صورت محوطه چهارگوشی است به ضلع 4.5 × 4.5 متر که در سال 64 پس از ساخت و نصب ضریح فلزی مشبک نفیس اقدام و ضمن ساخت درب چوبی بزرگ و بازسازی قبر با سنگ مرمر در قسمت جلوی درب ورودی به داخل حرم توسعه یافته نصب شده است.دو رواق در طرفین حرم وجود دارد که رواق سمت .

..مشاهده کامل متن چپ حرم را اتاقی به طول 7 متر و عرض 4 متر و رواق سمت راست مستطیل شکل که درب جدیدی نیز در ضلع شمالی آن نصب و آن را به گورستان جدید ارتباط داده است دارای طول 6 متر و عرض 3.5متر است.

این رواق‌ها به دو گوشواره طرفین ایوان باز می‌شود.در چهار گوشۀ حرم چهار تربنه و در چهار ضلع حرم چهار طاق نما دیده می‌شود که گنبد بر روی آن ساخته شده و بر وسط طاق نماهای بالای حرم پنجره‌هایی برای نورگیری تعبیه شده است.گنبد دارای گریو کوتاه و استوانه‌ای شکل است که گنبد مخروطی کوتاهی بر روی آن استوار است. نمای خارجی گنبد را کاشی‌های فیروزه‌ای زیبایی می‌پوشاند.

صحن امامزاده محل دفن اموات و شهدای گرانقدر محلات سمنان است، به همین دلیل هر هفته تعداد زیادی از زائرین و خانواده‌های معظم شهداء خصوصاً در ایام تعطیل به زیارت امامزاده علی اشرف می‌شتابند.این امامزاده شریف با شماره 2420 در تاریخ یکم شهریور سال 77 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.منبع:http://isna.ir/fa/news/91122113980/http://www.

semnan.ir/http://www.negahmedia.ir/http://emzashraf.

blogfa.com/.