اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کاروانسرای ایوانکی
استان:
سمنان
شهرستان:
گرمسار

معرفی نامه

کاروانسرای ایوانکی از معروف‌ترین کاروانسراهای سمنان است که در 71 کیلومتری جاده تهران به گرمسار و دو کیلومتری جنوب ایوانکی قرار دارد.این بنا در دوران صفویه ساخته شده ، ساختمان این کاروانسرای چهار ایوانی، از سنگ و آجر بنا شده و دارای تزئینات آجرکاری است.این کاروانسرا که دارای پلانی مربع شکل است ، بصورت شمالی – جنوبی بوده و ورودی آن از ضلع جنوبی بنا می‌باشد . ایوانها بصورت عریض اما کم ارتفاع قرار گرفته اند که از لحاظ بصری بنا را مستحکم و استوار می‌نمایاند .

کاروانسرای ایوانکی که دارای تزئینات آجر کاری کم بوده ، در قسمت پیشانی ایوانها قرار گرفته است . از جمله زیبایی‌های این بنا ایجاد تقارن درکل بنا است . حجره‌های دور تا دور حیاط و قسمت بیرونی در قاب آجری زیبایی قرار گرفته که جلوه‌های خاص به بنا بخشیده اند . کاروانسرای صفوی ایوانکی به شماره 1763 در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است .

اِیوانِ کِی از شهرهای بسیار قدیمی و با قدمت بالای گرمسار است.ایوان کی به دلیل موقعیت مهم جغرافیایی خود در زمان‌های دور به نام پیل کاسپین (پل منطقه کاسپین یا همان دریاری خزر) بوده و بعدها به نام شاراکس (به لاتین Charax) نام گذاری شده و در زمان پادشاهی کیانیان به دلیل اینکه یکی از مکان‌های مهم آن زمان بوده و دربار شاه کیانیان در آنجا زیاد آمد و شد داشتند به نام ایوانِ کِی (ایوانِ کِی خسرو و کِی ...

مشاهده کامل متن کاووس) تغییر نام یافت و تا کنون نیز همچنان با این نام شناخته می‌شود. منبع:http://www.asriran.com/http://semnan.

isna.ir/http://www.asriran.com/http://yazdcity.

ir/.