اطلاعات بیشتر


نام مکان:
قله نیزوا
استان:
سمنان
شهرستان:
مهدی‌شهر

معرفی نامه

نیزوا نام قله‌ی زیبایی است که با ارتفاع ۳۸۱۰ متر بلندترین قله شهرستان سمنان است.کوه نیزوا در رشته کوههای البرز مرکزی بین استان سمنان و مازندران قرار دارد. آبادیهای اطراف آن چاشم ـ هیکو ـ شلی ـ و شهرهای مهدیشهر و شهمیرزاد سمنان میباشد. نام قله برگرفته از نیزه + وا است که در زبان محلی "وا" به معنای باد و همچنین باد است ، میباشد و در کل به علت آن که در زمان وزش باد باد در این منطقه بسیار شدید است و بر سر قله همیشه باد میوزد و همچون نیزه به بدن برخورد میکند نیزوا نام گرفته است.

دریاچه زیبایی در نزدیکی قله خودنمایی میکند که آب آن تا اواسط تابستان موجود میباشد و با نظر به اینکه قله نیزوا قله پهناوری میباشد نزدیک بودن دریاچه و قله یکی از ویژگیهای قله نیزوا میباشد.نام قله در بعضی کتب نزوا و همچنین در بعضی کتب ارتفاع آن ۳۷۸۲ متر نیز عنوان گردیده است و از آنجا که این قله پهناور است شاید نام دیگر قله‌های آن باشد. ارتفاع مبداء صعود در حدود ۱۸۰۰ متر میباشد.۵ راه صعود به قله :۱- مسیر خوریه ـ درویشو (شرق):از سمنان به مقصد مهدیشهر (سنگسر) و از آنجا به شهمیرزاد ۲۳ کیلومتری باشد.

سپس از طرف گردنه چاشم به طرف روستای چاشم حرکت نموده و در ۱۶ کیلومتری از روستای چاشم (مسیر شهمیرزاد ـ سمنان) از نزدیکی یک پل راهی به طرف شرق (دست راست جاده) جدا میشود که به طرف ییلاق خوریه پایین و از آنجا به خوریه ...مشاهده کامل متن و سطو خوریه بالا میرود.

از طرف خوریه بالا در ابتدای تنگه ای که آب آن به خوریه بالا می‌آید میرسیم. با گذشتن از تنگه که در حدود ۱ ساعت طول میکشد به چشمه درویشو میرسیم که علامت مشخصه آن یک درخت کهنسال و چند اطاق میباشد. اگر با استفاده از ماشین جیپ به آنجا برویم میتوانیم از جاده ای که نرسیده به خوریه بالا جدا میشود تا محل چشمه برویم. سپس از آنجا با گذر از یال سمت راست و یا کف دره به صعود از آنجا به یال اصلی قله میرسیم و به طرف قله میرویم .

در صورت نداشتن وسیله نقلیه شخصی بایست ماشینهای روستای چاشم از سمنان و یا شهمیرزاد را سوار شده در آساران پیاده میشویم و بقیه مسیر را پیاده برویم (تا خوریه بالا ۲ ساعت پیاده روی)۲-مسیر اسپیرو(شمالی):پس از گذشتن از مسیر شهمیرزاد به طرف جاده ساری میرویم. پس از گذشت ۳۲ کیلومتر به طرف ایستگاه شکاربانی پرور و گذشتن از آبادیهای پرور ـ کولیم ـ کاورد ـ فینسک ـ ملاده و هیکو در امتداد رودخانه اسپیرو به چشمه اسپیرو میرسیم که با یک شیب کند و گذشتن و صعود از یال به قله میرسیم.۳-مسیر اور پلنگ(شمال شرقی)۴- مسیر سیاه خانی(شمال شرقی):این دو مسیر از شهمیرزاد در امتداد جاده ساری جدا میشود. پس از طی چند کیلومتر در جاده رضا آباد به طرف خرند جدا میشود.

جاده ای در دست چپ و پس از گذشتن از آن در امتداد آن ییلاق اورپلنگ است که مسیر صعود یال اور پلنگ میباشد.در سمت راست ییلاق اورپلنگ یال دیگری سیاه خانی است که یکی از نزدیکترین مسیرهای صعود به قله است. ۵- مسیر گردنه چاشم(غربی):بین روستای چاشم و روستای هیکویک گردنه ای وجود دارد که در بالاترین نقطه گردنه ابتدای صعود است و با پشت سر گذاشتن از یک مسیر نسبتا طولانی و هموار به قله میرسیم. منبع:http://neizevagroup.

persianblog.ir/http://www.negahmedia.ir/http://koohnavardan.

ir/http://kohgasht.blogfa.com/.