اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای بهورد
استان:
سمنان
شهرستان:
گرمسار

معرفی نامه

منطقه گردشگری بهورد در 32 کیلومتری شمال غربی ایوانکی در شهرستان گرمسار حد فاصل دشت و کوهستان واقع شده است.این منطقه تحت پوشش اقلیم خشک و معتدل قرار دارد. از ویژگی‌های این منطقه تابستان گرم و زمستان معتدل است.برای دسترسی به این روستا باید در جاده ایوانکی به تهران حدود 18 کیلومتر را طی کنید و سمت راست به سمت شمال وارد جاده ای خاکی شوید که به سمت روستای گندآب (چند آب) می‌رود.

فاصله ابتدای جاده تا این روستا حدود شش کیلومتر است، بعد از آن مسیر جاده خاکی را به سمت شمال شرق ادامه می‌دهیم و از این نقطه به بعد بافت خاک تغییر کرده و جاده از میان تپه ماهورها می‌گذرد.مهمترین قابلیت منطقه مورد مطالعه آب و هوای مطبوع کوهستانی و طبیعت بکر و دست نخورده است و به دلیل کوهستانی بودن منطقه و نبود راه دسترسی مناسب برای وسایل نقلیه از یک سو و عدم قابلیت‌های ویژه برای فعالیت‌های صنعتی و معدنی، طبیعت منطقه به صورت بکر و وحشی باقیمانده و این ویژگی یکی از جذابیت‌های منحصر به فرد محسوب می‌شود.ایوانکی و مناطق اطراف آن دارای پیشینه تاریخی دیرینه ای می‌باشند. وجود گذرگاه تاریخی سردره در شرق ایوانکی و همچنین تپه‌ها و قلعه‌های قدیمی همچون تپه گیس، قلعه رباط ماری، قلعه پیرزن و قلعه اسکن و تپه‌های تاریخی فراوان دیگر نشانگر اهمیت جغرافیایی و تاریخی این منطقه می‌باشد.

از میان قلاع و تپه‌های مذکور، قلعه اسکن ...مشاهده کامل متن در شمال روستای بهورد واقع است.

همچنین وجود امامزاده خوشنام و درخت کهنسال و دیر زیست چنار آن نیز نشان از قدمت سکونت در این منطقه می‌باشد.درمنه، انواع گون، افدرا، پرند، سیاه کینه، اسفند، چرخک، کاروانکش، از جمله مهمترین پوشش گیاهی مراتع منطقه می‌باشند. ضمناً درختچه‌های زرشک را نیز در برخی نقاط کوهستانی منطقه می‌توان مشاهده نمود.آویشن و کتیرا نیز از گیاهان مهم دارویی و صنعتی مراتع این منطقه است، که کم و بیش مورد استفاده روستائیان و عشایر قرار می‌گیرد.

قارچ وحشی و قارچ کما از جمله گیاهان خوراکی است که فصل رویش آنها فروردین ماه می‌باشد و علاقه مندان خاصی خود را نیز دارد.همچنین براساس مطالعات مذکور، دامنه جنوبی ارتفاعات قره قاچ شامل مراتع سیب یخچال، سیاه آفتاب و اوزدره مراتع ییلاقی ایل هداوند محسوب می‌شوند که در اواخر فصل بهار و تابستان مورد بهره برداری قرار می‌گیرند.مناطق اطراف روستای بهورد و به ویژه ارتفاعات قره قاچ و گردنه قوچ از نظر حیات وحش نیز نسبتاً غنی می‌باشد و یکی از شکارگاههای مهم شهرستان گرمسار محسوب می‌شود.انواع پرندگان از جمله کبک و همچنین حیوانات درنده و وحشی شامل گرگ، روباه و تشی در کوههای منطقه زندگی می‌نمایند.

از دیگر پستانداران مهم باید از میش و قوچ و بز وحشی نام برد که در ارتفاعات قره قاچ زندگی می‌کنند و کمابیش توسط شکارچیان غیر مجاز مورد هدف قرار می‌گیرند.وجود انواع گونه‌های گیاهی، درختان و درختچه‌ها چشم انداز جالبی برای بازدید کنندگان به وجود آورده است.بیشه‌های کوچکی که در دره‌ها و در لابلای صخره‌ها و تنگه‌ها به وجود آمده است، جلوه ویژه ای به این منطقه داده است. همچنین امکان پرورش ماهی، قایقرانی، اسکی روی آب و سایر ورزشهای آبی در دریاچه سد بهورد وجود دارد.

وجود قناتها و چشمه ها، و شیوه استحصال آب از زیرزمین توسط نیاکان ما نیز از دیگر جاذبه‌های این روستا است. آب‌های جاری ناشی از چشمه‌ها هنگامی که از لابلای صخره‌ها عبور می‌نمایند، آبشارهای کوچکی را پدید می‌آورند که مناظر زیبایی را بوجود می‌آورد. آب شرب مورد نیاز گردشگران از آب لوله کشی روستا و همچنین سیستم انتقال آب که از چشمه‌های اطراف به سد وارد می‌شود، قابل تأمین است.هوای نسبتاً خنک، پاک و سالم و طبیعت بکر یکی دیگر از انگیزه‌های مهم گردشگران به این مناطق محسوب می‌شود.

شیوه معیشت روستایی مانند کشاورزی و دامداری سنتی و زندگی عشایری از دیگر جاذبه‌های فرهنگی محسوب می‌شود. دیدن زندگی عشایری کوچنده که در فصل بهار در ییلاقات منطقه مستقر می‌گردند و آداب و رسوم آنها و شیوه تولید فرآورده‌های لبنی و...

. یکی از تجربیات لذت بخشی برای گردشگران شهرنشین می‌باشد.منبع:http://www.rcirib.

ir/http://www.mehrnews.comhttp://www.negahmedia.

ir.