اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای پرور
استان:
سمنان
شهرستان:
مهدی‌شهر

معرفی نامه

پَرْوَر نام روستایی است که در 70 کیلومتری شمال شرقی سمنان و 50 کیلومتری مهدیشهر و 44 کیلومتری شهمیرزاد واقع شده است . این روستا در درّه‌ای واقع شده است که کوه‌های مرتفع آن را احاطه کرده‌اند. بلندترین کوه‌های پرور، کالورد و ایوار نام دارند که هر دو در جنوب آن واقع شده‌اند. رودخانه پرور که از کوه ایوار سرچشمه گرفته است از آبادی می‌گذرد و به رودخانه تجن می‌ریزد.

پرور که در گویش محلی، به آن پِلوِر (pelver ) گفته می‌شود و برگرفته از واژه‌ی پهلوی (فارسی میانه) پروار (parvâr ) و به چهار معناست:1 - خانه یا کوشکی که اطراف آن باز باشد. 2 - خانه تابستانی یا خانه بادگیردار که اطراف آن پنجره داشته باشد و خانه‌ای که بر بالای خانه‌ای دیگر ساخته شده باشد. 3 - تیری که برای پوشش بام به کار می‌رود. 4 - قلعه، حومه.

مردم منطقه پرور را پِ لْ وِرْ تلفظ می‌کنند که در زبان مازندرانی به معنی تیری است که برای پوشش بام به کار می‌رودمحصولات عمده روستا شامل گندم و لبنیات است و شغل بیشتر اهالی زراعت و گله‌داری میباشد. صنایع دستی زنان شامل شال، گلیم، جاجیم و کرباس‌بافی است. گله‌داری از مشاغل مهم سکنه محسوب می‌شود و عده‌ای گله‌های خود را حدود گرمه و جاجرم قوچان می‌برند ، مراتع تابستانی پرور به کثرت و مرغوبیت معروف است.منبع:http://www.

pelver.irhttp://parvar1.persianblog.irhttp://www.

negahmedia.ir.