اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تنگه داستان
استان:
سمنان
شهرستان:
شاهرود

معرفی نامه

در 7 کیلومتری غرب مجن ، 41 کیلومتری شمال غربی شاهرود ، در منطقه دشن تلی و اسپید خاک یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان شاهرود و استان سمنان واقع گردیده است. نام این جاذبه بسیار زیبا ، " تنگه داستان " می‌باشد. طول تنگه داستان ، حدود 2کیلومتر ، و عرض آن 5 متر به نظر می‌رسد. " تنگه داستان " نامی است که گفته می‌شود به دلیل داستان هایی که از این تنگه نقل گشته ، بر روی این تنگه نهاده شده است.

همچنین گفته شده که این تنگه در سال‌های بسیار دور بر اثر زمین لرزه ، پدیدار گشته است. تنگه داستان دارای 2 کوه بلند به نام‌های " تنگ داستان " و " تنگه اسمال " می‌باشد. بسیاری معتقدند با توجه به فرم صخره‌ها و توپوگرافی منطقه ، تنگه داستان مکانی ایده آل برای صخره نوردی می‌باشد. ناگفته نماند که بر روی " کوه تنگه داستان " ، آثار و بقایای قلعه ای قدیمی به نام " کافر قلعه " دیده می‌شود.

در میان این تنگه‌ی چشم نواز ، آبشاری با ارتفاع 20 متر از بین دو سنگ عظیم الجثّه جاری‌ست و زیبایی دوچندانی به تنگه داستان بخشیده است. این آبشار نیز همانند فضای تنگه شگفت آور می‌باشد ، به گونه ای که با دیدن آبشار نخست این تصور به وجود می‌آید که سنگ‌ها تا لحظاتی دیگر فرو خواهند افتاد ، اما چنین نیست. در واقع این تنگه دیدنی ، دارای 3 آبشار است که به جزء آبشار اول که در ابتدای تنگه و در معرض دید همگان قرار دارد ، 2 آبشار دیگر ..

.مشاهده کامل متن در امتداد آن در بالادست و در چشم انداز زیبای تنگ رستم وجود دارند که ارتفاع آنها به 5 تا 10 متر می‌رسد. منبع تأمین آب این آبشارها ، چشمه هایی هستند که در بالای تنگه قرار گرفته و از دل کوه می‌جوشند. با توجه به این آبشارها ، باید بدانید که پیچش صدای آب در میان صخره‌ها دارای قدرت خیره کننده ای می‌باشد ، به گونه ای که افراد فریاد یکدیگر را از فاصلۀ 5 متری نمی‌توانند بشنوند! .

فضای تنگه داستان در تسخیر ذرات آبی می‌باشد که در اثر ریزش جریان آب روی سنگ‌ها به وجود آمده اند. آب‌های جاری در این تنگه به قدری سرد می‌باشند که کمتر کسی توانایی نگه داشتن دست خود در میان آب را بیش از یک دقیقه دارد. با گذشت قرن‌ها ، ریزش آب آبشارها سبب گشته اند تا سنگ‌های آهکی کوه شسته شوند و کانالی به عمق حدوداً ده‌ها متر تا محل فعلی آبشار به وجود آید و زیبای این تنگه را بیش از پیش نماید. گفتنی است که تنگه داستان دارای یخچال‌های طبیعی می‌باشد و در بیشتر فصل‌های سال انباشتی از برف در میان آنها وجود دارد.

جریان آب که تأمین‌کنندۀ آب شهر مجن است به قدری سرد است که وقتی وارد دهانۀ کانال می‌شوی برودت بسیار آن قابل لمس بوده و حتّی در فصل تابستان و در اوج گرما نیز نمی‌توان به چند متری آبشار نزدیک شد. در پایین دست آبشار سدّ مخزنی مجن به ارتفاع 37 متر و با ظرفیّت 5 میلیون متر مکعب ساخت شده است و با احداث مجموعه ورزش‌های آبی و قایق سواری و دیگر تأسیسات گردشگری می‌تواند از موارد جذاب سرمایه گذاری بخش خصوصی در این منطقه را به وجو آورد.مراتع مشجّر ، درختان و درختچه‌ها پراکنده اورس ، زرشک و بیشه‌های کوچکی که در درّه‌ها و در میان صخره‌ها و تنگه‌های مسیر ، پوشش گیاهی این منطقه را شکل می‌دهند. همچنین باغات سیب و زردآلو و مزارع سیب زمینی این منطقه نیز برای گذراندن اوقات فراغت بسیار دلنشین است.

لازم به ذکر است که در قسمت‌های فوقانی تنگه داستان ، " کبوترهای چاهی " زیست می‌کنند ، و در هنگام پرواز خود بر فراز تنگه و در میان صخره‌ها ، بسیار دیدنی اند. ناگفته نماند تنگۀ داستان در کنار بافت با ارزش تاریخی شهر مجن به عنوان منطقۀ نمونۀ گردشگری انتخاب شده اند. منبع:http://fa.wikipedia.

orghttp://www.mehrnews.commojennews.blogfa.

comwww.rasamahale.irhttp://www.irna.

irhttp://semnan.isna.ir.