اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار آلوچال
استان:
سمنان
شهرستان:
شاهرود

معرفی نامه

آبشار آلوچال در شهرستان شاهرود واقع شده و یکی از جاذبه‌های طبیعی استان سمنان است.جنگل ابر در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود در مسیر جاده شاهرود به آزاد شهر قرار دارد و از شمال به جنگلهای استان گلستان و از طرف شرق به منطقه اولنگ از طرف جنوب به کوه قاسم و کوه ابر و قطری و از طرف غرب محدود به کوه یخام و تکیانو است. آبشار شرشر جنگل ابر در شیب شمالی کوه ابر و در میان درختان متراکم این جنگل، بسیار پرآوازه است. این آبشار زیبا با یک ساعت پیاده روی از محل سرتخت حمام دره قابل رویت است و از چشمه‌های پرآب تغذیه می‌شود.

جاده‌های پاکوب این جنگل به جنگل‌های جنوب گرگان منتهی می‌شوند.آبشار آلوچال، یکی دیگر از ده‌ها آبشار روان در دل ابرهای جنگل ابر است. آلوچال شامل ۲ آبشار بزرگ است که از فاصله چندصدمتری روی هم می‌ریزند و در نهایت آبشار اصلی را شکل می‌دهند و صدای بی‌نظیر این بازی آب، سنگ و درخت، تنها صدایی است که سکوت خنک دل جنگل را می‌شکند و همین خود جاذبه‌ای است برای آن‌که انواع پرندگان خوش‌صدا نیز در پیرامون این فضای رویایی گردهم آیند. صعود به آبشار آلوچال نیز صعود ساده‌ای نیست و صعودکنندگان باید از توانایی جسمانی لازم برخوردار باشند؛ اما در هر صورت صعود به آن با راهنمایی راهنمایان محلی امری غیرممکن محسوب نمی‌شود و چه بسا که از دید این راهنمایان محلی صعودی سخت نباشد.

میزان بارندگی دراین ناحیه بیش از ۴۰۰ میلیمتر بوده و متوسط دما ۲۰ درجه سانتیگراد است.منطقه جنگل ابر در بیشتر فصول سال پوشیده از ابر است و وجه تسمیه این جنگل وجود همین ابرها است که در کرانه‌های خزر توسط جریان باد به ارتفاعات کوهستان هدایت می‌شوند. غلظت ابر در اغلب فصول سال در این جنگل باعث پوشش گیاهی جالب شده است. وجود ابر در قسمتهای پایین دست در آبخیز شمالی، زیبایی این جنگل را دو چندان کرده است.

منبع:http://www.rasekhoon.net/http://www.njavan.

com/http://www.isna.ir/.