اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه گردشگری قطری
استان:
سمنان
شهرستان:
شاهرود

معرفی نامه

جنگل زیبا و با طراوت قطری شاهرود در همسایگی جنگل رویایی ابر قرار دارد، جنگلی هم رنگ ابر و هم نوای باران... وجود ابر و بیرون زدن تاج ارتفاعات از میان ابرها همچو عرشه کشتی شناور بر دریا، زیبایی این منطقه را دو چندان کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، 45 کیلومتر از شاهرود به سمت شمال (محور آزادشهر) که حرکت می‌کنید در حاشیۀ جنوبی رشته کوه البرز و در کنار روستای زیبای ابر به جنگل زیبای قـَطری می‌رسید که به عنوان مناطق نمونه گردشگری شهرستان شاهرود به شمار می‌رود.این جنگل در موقعیت جغرافیایی 36 درجه، 46 دقیقه و 17 ثانیه عرض شمالی و 55 درجه، 7 دقیقه و 17 ثانیه طول شرقی واقع شده و به واسطه قرارگیری در منطقه کوهستانی دارای آب و هوای سرد و معتدل بوده و بارش بیشتر آن به دلیل رطوبت ناشی از دریای خزر است که طراوت و سرسبزی خیره کننده ای به آن بخشیده.آب و هوای این منطقه نشأت گرفته از آب و هوای منطقه کوهستانی خزری است. دوره خشکی حدوداً از اواخر خرداد ماه شروع و تا اواسط شهریور ماه ادامه دارد.

دورۀ یخبندان نیز از اواخر آبان شروع و تا اوایل فروردین ماه ادامه می‌یابد و جریانات جوی از کرانه‌های دریای خزر به ارتفاعات کوهستان ابر هدایت شده و به علت بلندی این مکان و پوشش آن حالت متراکم پیدا کرده و به ندرت از ارتفاعات روستای ابر عبور می‌کند و به سمت جنوبی ابر و کویر جریان می‌یابد که متوسط رطوبت نسبی آن ...مشاهده کامل متن در منطقه به 60 تا70 درصد می‌رسد.

غلظت ابر و مه در اغلب فصول در این جنگل باعث ایجاد پوشش گیاهی جالب و متنوعی شده است. همچنین وجود ابر در پایین دست و بیرون زدن تاج ارتفاعات از میان ابرها همچو عرشه کشتی شناور بر دریا، زیبایی جنگل را دو چندان می‌کند.این جنگل از نوع پهن برگ با سطحی حدود 50 هزار هکتار در امتداد جنگل‌های هیرکانی شمال کشور است و از عناصر مهم درختی و درختچه ای آن می‌توان به بلوط، افرا، کرکو، گونه‌های گیاهی افراشیر دار، افرا پلت، راش، ون، ممرز، کچف، توسکا، ملج، بارانک، ولیک، ازگیل، داغداغان و ..

. اشاره کرد.حداکثر ارتفاع منطقه دو هزار و 986 متر و حداقل ارتفاع آن یک هزار و 500 متر و شیب عمومی آن 45- 25 درصد شمالی – جنوبی و شیب جانبی 50 – 35 درصد شرقی- غربی است.روستای شگفت انگیز ابر نیز در چهار کیلومتری غرب قطری در دامنه کوه قرار دارد که علاوه بر راه اصلی با یک راه فرعی بین مزارع به قطری ارتباط دارد و در همین میسر حدود 30 خانواده عشایری زندگی می‌کنند.

قطری منطقه ای کوهستانی است که زمستان‌های سرد و خشک و تابستان‌های معتدل دارد. جهت وزش بادهای غالب منطقۀ قطری از سمت شمال به جنوب و بالعکس بوده که در پائیز شدت بیشتری به خود می‌گیرد و در زمستان توأم با برف و بوران است.ارتفاعات منطقه قطری محل استقرار و سکونت دامداران در فصول بهار و تابستان به جهت تهیه فراورده‌های لبنی است که تماشای فراوری محصولات لبنی به شیوه سنتی بسیار دیدنی است و می‌توان سوغاتی باشد از سفر شما به قطری.در ارتفاعات شمال قطری منطقه ای موسوم به کوه قاسم قرار دارد که ایستگاه مخابراتی و اردوگاه شرکت نفت به فواصل چهار کیلومتر در ارتفاعات 2600 و2850 متری از سطح دریا قرار دارند.

راه دسترسی به این دو ایستگاه خاکی بوده و از جنب آستان امامزاده سراوین (ع) می‌گذرد.وجود آرامگاه امامزاده محمد سراوین(ع) قطری در کنار کوه قاسم و جنگل قطری از جمله عوامل حضور گردشگران در این منطقه است، گردشگران در کنار زیارت و برخورداری از آثار معنوی، از طبیعت زیبا و مفرح منطقه برخوردار می‌شوند. امامزاده محمد سراوین (ع) قطری یکی از فرزندان امام موسی کاظم(ع) است. آرامگاه این امامزاده در محیطی آرام، دلنشین و خوش آب و هوا قرار دارد.

از جمله موارد دیدنی و قابل توجه در منطقۀ قطری وجود حمام قدیمی در ضلع شمالی بنای امامزاده سراوین (ع) است که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می‌کند، این بنا متعلق به دورۀ قاجار بوده و در اردیبهشت ماه سال 1382 به شماره 8610 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.حمام از سنگ قلوه و سنگ لاشه با دیوارهای قطور و سقف‌های گنبدی ساخته شده و شامل فضاهای رختکن، ورودی، سرویس بهداشتی، راهرو و خزینه است، حمام به جز سقف تماماً در زیر زمین ساخته شده که با توجه به راهروهای تنگ و کم ارتفاع و مارپیچ و عبور دادن کانال دودکش از زیر حمام محیطی گرم برای استحمام ایجاد نموده و آب را به وسیله تنپوشه‌های سفالی به داخل حمام هدایت می‌کرده است.ایجاد فضای بسیار گرم و تقابل با سرمای سخت کوهستان و نیز حداقل اتلاف گرما، فرم متقارن و زیبای پلان و قوس‌های پنج اوهفت زیبای رختکن از خصوصیات این بنا است.ماه‌های اردیبهشت تا آبان بهترین فرصت دیدن این منطقۀ نمونه گردشگری زیبا و خنک است، بازدید از آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، مجموعۀ تاریخی و شهر زیبای بسطام می‌تواند از برنامه‌های سفر خاطره انگیز شما در بازگشت از جنگل قطری باشد.

جنگلی پُر از ابر، پُر از کوه‌های آبی و آسمانی آفتابی. ابر آمد روی جنگل خفت گرد روی شاخه‌ها را رُفتبعدِ باران کوه آبی شد آسمان هم آفتابی شد ...

منبع : مهر.