اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خلیج گواتر
استان:
سیستان و بلوچستان
شهرستان:
چابهار

معرفی نامه

گواتر نام خلیج نسبتاً کوچکی در طول ساحل مکران در دریای عمان میباشد. این خلیج در منتهی‌الیه جنوب شرقی ایران و منتهی‌الیه جنوب غربی پاکستان. نیمی از کرانهٔ این خلیج در ایران و نیمی دیگر در پاکستان قرار دارد. در سمت ایران رودخانه باهوکلات و در سمت پاکستان رودخانه نهردشت به خلیج گواتر می‌ریزند.

آغاز این خلیج در سمت خاوری دماغه جیوانی است و پایان آن در سمت باختر در نقطه‌ای به نام پسابندر است.خلیج گواتر دارای جنگل‌های حرا است. این جنگل‌ها ۳۳ هکتار وسعت دارند و در ۱۵۰ کیلومتری شهر چابهار قرار گرفته‌اند.خلیج گواتر یکی از زیبای‌ترین سواحل ایران زمین را به خود اختصاص داده ، جنگل‌های حرا ، جز و مد زیبا ,خرچنگ‌های بی شمار بر ساحل شنی به این خطه از چابهار زیبایی چندانی بخشیده است.

درنقطه تلاقی رودخانه باهوکلات به رودخانه سرباز، یکی از گونه‌های نادر تمساح جهان معروف به تمساح پوزه کوتاه (گاندو) زیست می‌کند که تعدادشان اندک و دو رقمی است و همین امر، اهمیت حفاظت از آنها و توجه دقیق‌تر را بیشتر می‌کند. طبقه گفته رییس اداره حفاظت محیط زیست چابهار گواتر هر ساله در اوایل پاییز به روی بسیاری از پرندگان مهاجر باز است و همه ساله 40 گونه پرنده در قالب دسته‌های 100 تایی وارد این منطقه می‌شوند که بعضا تعداد آنان را به بیش از 20 هزار قطعه می‌رساند. در کنار پرندگان نیز گونه‌های مختلف پستانداران ..

.مشاهده کامل متن دریایی از جمله دلفین‌ها ، گاو دریایی و نهنگ‌ها نیز در ساحل دریای مکران و خلیج گواتر به خوبی قابل مشاهده هستند. گواتر در هنگام وزش بادهای مونسون به استراحتی 45 روزه می‌پردازند و حضور خرچنگ‌های بسیار ، حرکت ماهیان در نوار ساحلی و پرواز اندک پرنده بر زیبایی آن می‌افزاید. طرح پرورش میگو با ایجاد استخرهای پرورشی از توانمندیهای مهم اقتصادی بندر گواتر است منبع:http://zahedan.

irib.ir/http://www.magiran.com/npview.

asp?ID=1600351http://milad-jahantab.blogfa.com/post-713.aspxhttp://dalahoo.

com/http://tnews.ir/news/6EB810160901.html.