اطلاعات بیشتر


نام مکان:
رودخانه سرباز
استان:
سیستان و بلوچستان
شهرستان:
سرباز

معرفی نامه

رودخانه سرباز از پرآبترین رودخانه‏ هاى شهرستان سرباز و از پر آب‌ترین رودخانه‌های استان سیستان و بلوچستان است .طول این رودخانه 313 کیلومتر و ارتفاع سرچشمه آن 1450 متر میباشداین رودخانه از کوه‌های منطقه سرباز جریان پیدا کرده و به سد پیشین منتهی می‌شود و از سد پیشین به بعد با اسم باهوکلات در قسمت بندر گواتر چابهار به دریای عمان می‌ریزد .آب این رودخانه در طول مسیر خود براى روستاهاى واقع در کناره ‏هاى آن، منبع آب منحصر به فردی است.تراکم روستاها در مسیر این رودخانه بسیار زیاد است و زمینهاى زراعى آنها از همین رودخانه سیراب میشوندرودخانه سرباز نقش بسیارى در آبادانى زمینهاى اطراف خود دارد و از آنجا که آبرفتهاى زیادى را در این اراضى ته ‏نشین مى ‏کند، بسیار پربرکت و آباد هستند.

آب این رودخانه علاوه بر منطقه سرباز، بخش راسک و سرزمینهاى پهناور دشتیارى را نیز مشروب مى ‏کند.بیشتر زمینهاى حاصلخیز دشتیارى، بر اثر رسوبگذارى همین رودخانه، در طى سالیان متمادى و طولانى، بوجود آمده ‏اند. هم اکنون با احداث سدپیشین، بیشترین استفاده را از آب این رودخانه، اهالى دشتیارى و باهوکلات و چابهار مى‏ برنددر مواقع کم آبى آب این رودخانه معمولاً از مرکز بخش سرباز تا دَپْکَوْرْ دایمى است. ولى از دَپْکَوْرْ تا روستاى جَمیدَر آبى در بستر آن جریان ندارد، دوباره از روستاى جَمیدَر تا نرسیده به روستاى زِیارَتْ .

..مشاهده کامل متن جاه آب جریان مى ‏یابد، ولى از زِیارَتْجاه تا پایین دست روستاى حِیط بستر آن خشک است. آنگاه از روستاى نُوبَنْدْ تا قسمت عُلیاى چراغان آب جریان دارد، از این نقطه تا نزدیکى روستاى هُدارْ بستر آن خشک مى‏باشد.

سپس در نزدیکى هُدارْ جریان یافته و در پایین دست هُدار دوباره خشک شده تا اینکه در نزدیکى سد پیشین مجدداً آب در بستر آن جریان مى‏یابد. همچنین، سرچشمه و منشأ تمامى رودها داراى آب دایمى هستند .منبع:http://sarbazcity.loxblog.

com/pages/1http://baloch2010.blogfa.com/post-86.aspxhttp://baluchestan.

persianblog.ir/taghttp://zahedan.irib.ir/1391-07-09-20-41-12/419/18757http://www.

negahmedia.ir/media/show_pic/27165.