اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غارهای سه گانه تیس
استان:
سیستان و بلوچستان
شهرستان:
چابهار

معرفی نامه

روستای باستانی تیس از توابع شهرستان چابهار استان سیستان و بلوچستان و در فاصله 9 کیلو متری شمال غربی شهر چابهار قرار دارد. این روستای منحصر به فرد دارای جاذبه‌های جذاب و جالبی میباشد یکی از این جاذبه‌ها غارهای سه گانه هستند که در دامنه کوه شهبازبند قرار دارند.حدود 25 متر بالاتر از سطح زمین ،دو غار مصنوعی و یک غار طبیعی در کنار هم قرار دارند که این سه غار را مردم بومی "بان مسیتی"می گویند. در زبان بلوچی ،"بان " مرد صالح و خداپرست و تارک دنیا را می‌گویند و "مسیتی" معبد و پرستشگاه خوانده می‌شود.

در درون یکی از غارها که طبیعی و کوچک است یک آرامگاه مکعب و صندوقچه ای که ارتفاع گنبد آن چهل سانتی متر است دیده می‌شود. روی دیوارهای سه طرف گنبد ،با جوهر قرمز و بنفش،خطوط و علاماتی نقش بسته که بیشتر به خط "گجراتی" و خطوط هندی شباهت دارد.غار دوم به فاصله هفت قدم در سمت راست این غار ، با سکویی از گچ و سنگ ساخته شده است.بر بدنه این سقف طبیعی ،آثارتراش و ابزار کار به خوبی پیداست.

دهانه غار 80سانتی متر است. غار سوم به فاصله 50 متر در سمت چپ غار اصلی قرار دارد که طول قوس دهانه آن 20 متر است . در درون آن به فاصله کمی پس از ورود حفره ای عمومی قرار دارد که گویا به جایی در دل کوه و در عمق آن متصل است . به نظر می‌آید که این غارها در زمره یک واحد تاسیساتی و ساختمانی و به منزله توقفگاه‌ها یا مذبح یا .

..مشاهده کامل متن پرستشگاه بوده است که سکویی برای انجام اعمال مذهبی یا تشریفات دیگر در سر تا سر پهنه جلوی هر سه غار ساخته بوده اند.منبع :ww.

baranpatogh.irhttp://www.yjc.ir/vista.

irhttp://www.mehrnews.com/www.negahmedia.

ir/media/show_podcast/6.