اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تلگرافخانه چابهار
استان:
سیستان و بلوچستان
شهرستان:
چابهار

معرفی نامه

چابهار علاوه بر موقعیت بازرگانی، دارای جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی است.ساختمان قدیمی تلگرافخانه ،قدیمی‌ترین بنای مدرن منطقه است.ساختمان قدیمی پست چابهار در بافت جنوبی شهر حاشیه شرقی خیابان مولوی و روبروی مهمان سرای کشتیرانی واقع شده است. این بنا در زمان حکومت قاجاریه توسط پرتغالی‌ها احداث گردیده و دارای مالکیت دولتی است.

تلگرافخانه از قدیمی‌ترین ساختمان‌های سنگی موجود در شهر زیبای چابهار است. توجه به کتیبه سنگی موجود در قسمت جلوی ساختمان ساخت آن به سال 1869 میلادی برابر با 1248 هجری شمسی در زمان نفوذ پرتغالی هاست. ساختمان با هدف تلگراف خانه احداث شده و به این نام معروف بوده است و بعد از گذشت زمان اداره پست در آن استقرار یافته است.مشخصات ساختمان: طبقه هم کف آن دارای زیربنای 630 مترمربع و طبقه اول 5/178 مترمربع زیربنا دارد.

طبقه اول آن دارای دو اتاق اصلی قدیمی و دو اتاق الحاقی( با سرویس‌های بهداشتی است ) پوشش سقف‌ها مسطح با تیرهای چوبی است و هم چنین کف اتاق‌ها و راه پله و پاگرد در طبقه اول با الوارهای چوبی پوشش داده شده است. این ساختمان علاوه بر رواقی که دورتا دور بنا احداث گردیده، دارای سایبانی با شیروانی سفالی در جلوی ساختمان بوده که در حاضر به علت فرسوده شدن چوب‌های آن سفال‌ها را جمع آوری نموده اند. هر کدام از اتاق‌ها در هم کف دارای دو در ورودی با قوس‌های هلالی ..

.مشاهده کامل متن است. در قسمت بالای درها دو دریچه وجود دارد که به پشت بام رواق‌ها باز می‌شوند.این بنا دارای ویژگی مختص مناطق گرمسیری یعنی همانا وجود رواق‌های هلالی دورتا دور است.

استفاده از سنگ‌های رسوبی ماسه ای ساحلی در اندازه‌های مختلف از ویژگی دیگر این بنا است.بنای مذکور توسط انگلیسی‌ها اواخر دوران قاجار در سال 1864 میلادی برای رونق دریانوردی ، تجارت و ایجادارتباط بین هند ،گواتر، جاسک وبندر عباس بنا شد.این بنا ،ساختمانی با نام "بنلگو" با ویژگی‌های معماری نواحی گرمسیری است که رواق هلالی دور تا دور ساختمان بر آن گواهی می‌دهند. وجود سایه بان‌های شیروانی، سفالی و قوس‌های هلالی ، این بنا را منحصر به فرد کرده است.

این اثر زیبا با شماره 2110 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.منبع :http://www.tebyan.net/http://chabahar.

org/http://www.sbportal.ir/.