اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کاروانسرای فرنگی
استان:
سیستان و بلوچستان
شهرستان:
زابل

معرفی نامه

کاروانسرای فرنگی در 32 کیلومتری شمال غربی زابل و در بخش پشت آب ، دهستان قائم آباد وبه فاصله 9کیلومتری جاده زابل- نهبندان بنا شده است.این مجموعه شامل کاروانسرای فرنگی و گمرک میباشد ، کاروانسرای فرنگی در عصر صفویه و توسط انگلیسیها و در کنار جاده ای که از حاشیه دریاچه هامون میگذرد ساخته شده است . در دوره صفویه که عصر طلایی ایجاد کاروانسراها است ، رونق تجارت داخلی و خارجی و اهمیت دادن به راهها و شهرهای زیارتی باعث شد که کاروانسراهای زیادی در اینگونه جاده‌ها ساخته شود . بخصوص این جاده که راه ارتباط شرق به سیستان را از یکطرف به خراسان و از طرف دیگر به نصرت آباد در بلوچستان و سپس راه شاهی منتهی میکند و باعث مشرف شدن به زیارت امام هشتم از یکطرف و زیارت اماکن مقدسه نجف از طرفی دیگر میشود .

این اثر در قطعه زمینی به مساحت 6500 متر مربع و با زیربنایی حدود 700 متر مربع ساخته شده است . این بنا در یک طبقه ساخته شده که شامل حصار ، ورودی ، سه برج نگهبانی ، اتاقهایی برای سکونت مسافران و اصطبلهایی است که همه در پیرامون حیاط مرکزی قرار گرفته اند . این کاروانسرا از کهن‌ترین کاروانسراهاست زیرا آثاری که از کاروانسراهای کهن بدست آمده ، نشان میدهد که اتاقها بی واسطه به حیاط باز میشده اند ولی بتدرج و در ادوار بعد طاقنمایی نیز به آنها افزوده اند . مصالح این بنا بطور کامل از خشت و گل بوده و سقفها .

..مشاهده کامل متن با طاقهای گهواره ای و چهار بخشی پوشیده شده اند .این اثر در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۵۵۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع:http://www.sisto.ir/fa/asar-bastani/971-2012-11-07-07-56-494http://www.asrehamoon.

ir/http://kija-a.blogfa.com/.