اطلاعات بیشتر


نام مکان:
چشمه ناز ونک
استان:
اصفهان
شهرستان:
سمیرم

معرفی نامه

در محدودۀ ونک بیشتر از یکصد چشمۀ کوچک و بزرگ جاری است که در خشکسالی‌ها تعداد زیادی از آنها کم آب یا به کلی خشک می‌گردند. چشمه ناز ونک منطقه ای تقریباً کوهستانی و جزء رشته‌‌کوه‌های زاگرس می‌باشد و همچنین این منطقه یکی از مناطق سردسیر و پرآب استان اصفهان محسوب می‌شود که سرشاخه‌های رودخانه کارون در این حوزه قرار دارد که ماربر، ونک، شمس آباد و حنا از رودخانه‌های معروف سمیرم هستند که همگی سر انجام یکجا به رود فرسان ملحق می‌شود و در نهایت به کارون می‌ریزند.از نظر پوشش گیاهی دارای بیش از یک‌هزار گونه گیاهی است و یکی از زیباترین و بکرترین تفرجگاه‌های شهرستان سمیرم و شهر ونک چشمه بزرگ ۹۶ اینچی ناز ونک است. منطقه ونک را می‌توان یکی از مراکز نمونه گردشگری به حساب آورد.

دلیل آن را هم وجود هوای بسیار مطبوع در فصل بهار و تابستان و زمستان و پائیزی بیاد ماندنی دانست ، طبیعتی که دور از دود و دم و ساختمانهای بلند شهرهای بزرگ ، با مناظری کم نظیر روح انسان را تلطیف می‌نماید .از دلائل دیگر دلفریبی ونک ، ارتفاع مناسب این منطقه از سطح دریا و کوهها و چشمه‌های پر آب و متعدد است که آن را احاطه کرده است.چشمه ناز ونک که از جاذبه‌های گردشگری استان اصفهان است که در فاصله 175 کیلومتری جنوب استان و33 کیلومتری جنوب غربی شهرستان سمیرم واقع شده است. این نگین ارزشمند و گوهر ناب در ۶ کیلومتری جنوب غربی شهر ونک .

..مشاهده کامل متن با جادهای خاکی قرار دارد که با جلوه ای خاص کمر کوه ۲۰۰۰ متری را به دو نیمه مساوی تقسیم می‌کند.این چشمه از ارتفاعات کوه دالان که بزرگترین قله آن دارای ارتفاع3492 متری است، در شهر ونک سمیرم سر چشمه می‌گیرد و با پیوستن به رود خانه شمس آباد منظره بکر و بی بدیعی را بوجود آورده است.

کوه دالان ونک به ارتفاع 3492 متر در فاصله حدود 30 کیلومتری غرب سمیرم قرار دارد و کم ارتفاع‌ترین نقطۀ ونک از سطح دریا مزارع شمس آباد و تنگده می‌باشد. انواع گیاهان دارویی از ویزگیهای پوشش گیاهی کوه دالان میباشد. وجود خرسهایی در منطقه نیز نشان از بکر بودن منطقه است . شهر ونک و چشمه ای زیبا موسوم به چشمه ناز در دامنه‌های شمالی آن واقعند.

آب این چشمه پس از پیوستن به رودخانه ای کوچک، کمی بعد به رودخانه پر آب موسوم به آب ونک می‌ریزد. رودخانه اخیر به سمت دشت ارمند پیش می‌رود تا در آنجا به کارون ملحق شود. چشمه ناز سمیرم، با جلوه ای خاص کمر کوه را به دو نیمه مساوی تقسیم می‌کند و از جمله زیست گاههای حیات وحش از جمله خرس، سنجاب، گرگ و گراز بشمار می‌آید.زیبایی‌های دست نخورده چشمه ناز، تنگ ده، تنگ دالان و منطقه شمس آباد، کوه‌های سر به فلک کشیده همراه با باغ‌ها و جنگل‌های انبوه، منطقه توریستی و طبیعی کم نظیری خلق کرده است.

هنگامی که به منطقه ونک رسیدید، از صخره ها، زمین‌های مزروعی و باغ‌ها که بگذرید منطقه را پوشیده از گیاهان وحشی اعم از بوته و درخت خواهید یافت. در بهاران شکوفه‌ها و گل‌ها در این سفره گسترده نعم الهی با طراوت و زیبایی هر چه تمامتر خود را به تماشای چشم‌های مشتاق می‌سپارند. نخست درختان این منطقه به شما معرفی می‌شود. انجیر، بادام، بتک، بلوط، بنیو، بید (شامل بیدمشک، بید مجنون، بید معمولی، جربید که در بافت سبد به کار می‌رود)، پسته (به صورت محدود)، بنه- ون (پسته کوهی)، تاک، تبریزی، تربک، تیدره (تمشک)، توت، چنار، زردآلو، زربک (زرشک)، سیب (شامل گلاب بهاره، گلدان یا زرد، سیب رد یا قرمز، سیب محلی و …) سپیدار، شن، صنوبر، قژ، کژدرنگ، کل خنگ، کلک (زالزالک)، کی کم، کنده خیش، گردو، گویج (کویج) گینه همان گون است و چندین نوع متنوع دارد از آن جمله کتیرا، گزانگبین، گاوی، بزی، داری، کپی، گیلاس، رز (مو)، وهل، هلو، هرزن (ارژن)، لیلی سور.

برای رسیدن به این منطقه باید گفت، از سمیرم تا روستای ونک جاده آسفالت میباشد پس از عبور از روستای قلعه قدم، گردنه گله وار و گردنه نخودان به ونک میرسیم. با مینی بوس تا ونک نیم ساعت راه است. برای رسیدن به چشمه ناز بایستی از رودخانه عبور نماییم. در طول مسیر لوله هایی که آب چشمه ناز را به ونک میرساند مشهود است.

از ونک تا چشمه حدود سه ساعت راه میباشد. از چشمه تا قله 5 تا 6 ساعت راه است.جهت صعود به قلل دالان ونک نیز از دو مسیر میتوان استفاده کرد. ۱ـ به چشمه ناز رفته و یک ساعت پیاده روی بعد از چشمه ناز به اولین دره سمت راست که میرسید کوه پیمایی اغاز میشود و این دره شما را تا قله هدایت می‌نماید در فصل بهار زیر قله چشمه فصلی وجود دارد به نام چشمه دروغ زن که تا اواسط خرداد آب دارد .

۲ـ مسیر دوم از ابتدای شمس آباد میباش و از دره ای بنام دره زرشکی شروع میشود تا به چشمه دروغ زن برسد و سپس به طرف قله . قابل توجه است که در تابستان و پاییز به علت عدم وجود آب صعود به این قله همراه داشتن آب زیادی را میطلبد.لازم به ذکر است که بگویم آب و هوای سمیرم معتدل کوهستانی با زمستان‌های سرد و پر برف است که زبانزد دوستداران طبیعت به خصوص علاقمندان ورزش اسکی می‌باشد.منابع:http://www.

semiromi.irhttp://fa.wikipedia.org/wikihttp://www.

zendehroud.org/index.php?option=com_content&task=view&id=426http://isfahan.irib.

ir/musicprod/421-clipmusic/15142-1391-07-24-13-12-52http://www.negahmedia.ir/media/show_pic/18412http://www.semiromnews.

com/show.php?what=1035http://semiroom.blogfa.com/cat-6.

aspxhttp://rahadgroup.blogfa.com/post-39.aspxhttp://www.

semiromnews.com/show.php?what=1035.