اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کوه بزمان
استان:
سیستان و بلوچستان
شهرستان:
ایرانشهر

معرفی نامه

کوهستان بزمان با ارتفاع 3497 متر از سطح دریا در 120 کیلومترى غرب خاش و 115 کیلومترى شمال‌غرب ایرانشهر، در 30 کیلومتری شمال غربی شهر بزمان در شمال چاله جازموریان در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.این کوهستان از دو جاده بم -ایرانشهر و خاش- ایرانشهر قابل دسترسی می‌باشد.آتشفشان نیمه‌‌فعال بزمان به کوه خضر نبی یا زنده نیز معروف است. به واسطه شکل مخروطی آن و ارتفاع قابل ملاحظه 2000 متری از سطح زمین‌های اطراف، بزمان از دور دستها قابل رویت است.

این کوه در راس قله دارای یک کاسه آتشفشانی بزرگ می‌باشد و از شمال ، و جنوب با شیب زیاد به سطح و دشت می‌رسد ، از شرق و غرب با چند قله کوتاهتر و دره‌های عمیق به تپه ماهور‌ها و سپس به سطح می‌رسد و از شرق به کوه نادر و از غرب با قله‌های کم ارتفاع به گیران ریگ و هودیان می‌رسد.کوه دارای یک یخچال طبیعی بوده است که مردم بزمان در سال‌های قدیم جهت نیاز خود از این یخچال استفاده می‌کردند ، در دامنه جنوبی این کوه زنده جای معروفی به نام زیارتگاه خضرنبی (ع) وجود دارد که اکنون در منطقه شکار ممنوع بزمان واقع گردیده است.قله بزمان، جوانترین آتشفشان ایران از نوع آتشفشان چینه ای با تاریخ فوران نامشخص که بخاراتی از گاز دی اکسید کربن در آن متساعد می‌شود . تقریبا از تمام جهات قله می‌توان صعود داشت ولی به علت سنگلاخ و ماسه ای بودن و همچنین و جود .

..مشاهده کامل متن پوشش گیاهی خصوصا گون مسیر، یال شرقی – روستای گواز و یال شمالی- روستای علی آباد پیشنهاد می‌گردد.منبع:http://sbkooh.

ir/http://shenski.blogfa.com/http://vista.ir/.