اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستا و قلعه ابتر
استان:
سیستان و بلوچستان
شهرستان:
ایرانشهر

معرفی نامه

اَبْتَر روستایی از بخش مرکزی شهرستان ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان است که در انتهای شرقی شهرستان ایرانشهر واقع شده است.ابتر از شمال به دهستان ایرندگان از بخش مرکزی شهرستان خاش، از مغرب به دهستان دامن، از جنوب به دهستان حومۀ بخش مرکزی شهرستان ایرانشهر و دهستان سرباز و از مشرق به دهستان زابلی از بخش زابلی شهرستان سراوان محدود است. نام ابتر به صورتهای ابطر (وزیری، تاریخ کرمان، ۲/۶۶۰)، ابطار (سایکس، ۱۵۹)، اپطار (رزم‌آرا، جغرافیای نظامی شهرستانهای مرزی) هم آمده است. دهستان ابتر در جلگه‌ای نسبتاً هموار و بی‌عارضه واقع است که شیب کلی آن از مشرق به مغرب است و تنها قسمتهایی از مشرق آن به کوهپایه‌های درزنان کوه به ارتفاع ۸۳۰‘۱ متر (همانجا) منتهی می‌گردد ، هوای آن در تابستان بسیار گرم و در زمستان معتدل است .

شغل بیشتر اهالی ابتر زراعت و باغداری است. محصول عمدۀ آن صیفی، غلات، پیاز و نباتات علوفه‌ای و محصول درختی آن خرما، مرکبات، سیب و انگور است. پیش از عصر قاجار، در منابع تاریخی و جغرافیایی مهم و کهن اشاره‌ای به این منطقه نشده است. اعتمادالسلطنه نیز اطلاعات کمی به دست می‌دهد: ابتر از دهات معتبر دهستان و دارای قلعه‌ای است که از بناهای قدیمی به‌شمار می‌رود.

این ده دارای ۷ رشته قنات‌آباد و ۴ رشته قنات مخروبه است (ص ۲۸۱). سایکس سیاح معروف انگلیسی که در دسامبر ۱۸۹۳م از آن عبور کرده ابتر را مرکز ایل حمالی و زردکوهی و دارای چند خانۀ محقر گلی و دو سه نخلستان و چند قطعه زمین زراعی، در عین حال بهترین نمونۀ دهات بلوچستان دانسته است .قلعه ابتر نیز مربوط به دوره قاجار است و در روستای ابتر واقع شده است ، این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۷۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منبع:http://www.

negahmedia.irhttp://iranshahr.sbportal.irhttp://wikiroosta.

irchht-sb.ir.