اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار مارگون
استان:
فارس
شهرستان:
سپیدان

معرفی نامه

آبشار مارگون یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که در مجاورت شهر سپیدان و در مرز استان فارس و استان کهگیلویه و بویراحمد واقع گردیده است. بعد از جاده ماشین رو، تا آبشار چند دقیقه پیاده روی لازم است که این راه هموارسازی و سیمانی شده است . اطراف این آبشار در فصل بهار بسیار سرسبز و دیدنی است.این آبشار در استان فارس و در کنار روستای مارگون قرار دارد.

این روستا از توابع روستای کمهر (Komehr) از شهرستان سپیدان (اردکان سابق) است. سپیدان و مناطق اطراف آن به دلیل کوهستانی بودن و داشتن ارتفاعی بالای ۲۲۰۰ متر آب و هوائی سرد دارد و به گفته شاهدان عینی در مواقعی از زمستان در این آبشار قندیل هائی از یخ تشکیل می‌شود.این آبشار به ارتفاع 70 متر و عرض 100متر، به دلیل قرار گرفتن درداخل تنگه زیبای مارگون و تعدد رگه‌های آبشاری که به درون دره و مسیر رودخانه می‌ریزند و همچنین تداخل درختان جنگلی و توپوگرافی ناحیه کوهستانی و رودخانه ای، زیبایی عجیبی به این آبشار بلند و زیبا که همچون ماری در دل کوه جاریمی گردد، داده است . درپیرامون این آبشار علاوه بر جریان رودخانه‌ها و چشمه‌ها، زیبایی‌های طبیعی دشت‌های مملو از لاله واژگون وگل‌های رنگارنگ ختمی و دیگر گل‌های وحشی‌، منظره‌ای بدیع پدید می‌آورند که دیدار از آن را به خاطره‌ای‌فراموش نشدنی تبدیل می‌کنند.

راه ماشین رو تا جائی که حدود ۸۰۰ متری آبشار است. ادامه دارد ...

مشاهده کامل متن و بقیه راه را باید پیاده رفت که این راه سنگفرش و در نزدیکی آبشار دارای پله‌های سیمانی است. در محوطه ورودی آبشار پارکینگی ساخته شده که عکس آن را در گزارش می‌توانید ببینید. در اطراف پارکینگ سرویس بهداشتی و محوطه‌های مسطحی ساخته شده که برای اقامت و برپا کردن چادر مناسب است.از مشخصات منحصربفرد این آبشار است که سرچشمه آبشار از پیشانی یک کوه بلند صخره ای است و آب با فشار از درون شکاف‌های صخره فوران می‌کند و مجموعه ای از آبشارها را به صورت تابلویی گسترده نمایش می‌دهد.

در انتهای آبشار، آب به صورت نهری بزرگ به رودخانه کمهر می‌پیوندد. مارگون از معدود آبشارهای ایران است که برای اکوتوریست‌های خارجی نیز شناخته شده است و اغلب خواهان دیدار آن هستند. محدوده این آبشار به عنوان یک منطقه حفاظت شده در فهرست آثار طبیعی ایران به ثبت رسیده که نشان از غنای گونه‌های گیاهی و جانوری آن دارد. شایان ذکر است برخی، آبشار بهرام بیگی در استان کهگیلویه و بویراحمد را که در مسیر سی سخت به پاتاوه(در منطقه ای به نام مارگون) قرار دارد با این آبشار اشتباه می‌گیرند و باید به آن دقت شود.

مسیر سپیدان به مارگون از نظر تنوع آب و هوایی شگفت آور است. بطوریکه همزمان در این مسیر، هم با گرما(در بخش‌های کم ارتفاع) و هم با برف(در بخش‌های مرتفع) مواجه می‌شوید. از دیگر جاذبه‌های گردشگری و زیبای سپیدان می‌توان از آبشار تنگ تیزاب، چله گاه، پیست اسکی پولاد کف، چشمه شش پیر، برم فیروز، چشمه بهرغان، تنگ دلخان، سرمور کمهر، دشت مهر، سراب کهکران، و تنگ غوره دان نیز نام برد.برای دیدن این آبشار از شهرهای اردکان (فارس) و یاسوج می‌شود.

اردکان (فارس) - مارگون به طول ۴۸ کیلومتر.یاسوج - کاکان - مارگون به طول ۶۵ کیلومتر.راه ماشین رو تا جائی که حدود ۸۰۰ متری آبشار است. ادامه دارد و بقیه راه را باید پیاده رفت که این راه سنگفرش و در نزدیکی آبشار دارای پله‌های سیمانی است.

در محوطه ورودی آبشار پارکینگی ساخته شده ، در اطراف پارکینگ سرویس بهداشتی و محوطه‌های مسطحی ساخته شده که برای اقامت و برپا کردن چادر مناسب است. در اطراف پارکینگ و در طول راه رسیدن به آبشار سطل زباله نصب شده ولی متاسفانه بعضی از گردشگران زباله‌های بسیاری را در محیط پراکنده‌اند.منبع :http://fa.wikipedia.

org/.