اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دریاچه پریشان
استان:
فارس
شهرستان:
کازرون

معرفی نامه

درست در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون ، یکی از زیباترین و بزرگترین دریاچه‌های آب شیرین با مساحتی بالغ بر۴۳۰۰ هکتار و حوزه آبریز ۵/۲۶۶کیلومتر مربع ، به نام " دریاچه پریشان " قرار دارد. این دریاچه که به " دریاچه فامور " نیز مشهور است ، ارتفاع 820 متری از سطح دریا را دارا است. لازم به توضیح می‌باشد که در اردیبهشت ماه مساحت این دریاچه به حداکثر خود می‌رسد. پریشان ، در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین‌المللی ثبت گردیده‌است و در تقسیم بندی مناطق جزء منطقه حفاظت شده محسوب می‌شود.

دریاچه پریشان در احاطه کوه‌های اطراف می‌باشد و به گونه ای است که فاصله دریاچه نسبت به کوه از طرف شمال حدوداً ۴ الی ۵ کیلومتر می‌باشد و از طرف جنوب حدوداً ۵۰۰ متر است. همچنین این دریاچه از شمال به روستاهای مالکی(هلک، پریشان)، روستای عرب فامور، روستای سی سخت و از قسمت شرق به قلعه نارنجی، جروق ،و نیز از جنوب به قلعه نرگس زار ، و از غرب به روستاهای شهرنجان، زوالی و ایازآبادمحدود می‌شود.دریاچه فامور یا پریشان که توانسته طی میلیون‌ها سال اکوسیستم پایداری داشته باشد ، دارای گونه‌های جانداری از قبیل ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی آب شیرین (۴ گونه ماهی بومی ) و نیز ماهی کپور، ماهی فیتوفالک و آمور ( چند گونه ماهی وارداتی که در سال ۱۳۶۸ به دریاچه وارده شده‌است. ) می‌باشد.

لازم به ذکر است که از گونه‌های ...مشاهده کامل متن وارداتی به این حوزه آبی ، تنها کپور معمولیبا شرایط پریشان سازش پیدا کرده و دوگونه دیگر مشکلاتی را در ایندریاچه به وجود آورده‌اند.

دریاچه پریشان که در زبان محلی " پیرشون " نیز نامیده می‌شود ، زیستگاه گونه‌های نایابی از آبزیان و 353 گونه از پرندگان مهاجر و بومی همچون درنا، پلیکان پاخاکستری، فلامینگو، غاز، انواع اردک، چنگر اردک مرمری، اردک سر سفید ، آبچیلیک ، اگرتها ، طاووسک ، حواصیل، بوتیمار ، گاوچرانکو عروس غازنیز می‌باشد. ناگفته نماند پرندگان مهاجر دریاچه از نیمه دوم آبان تا اسفند ماه در این منطقه زمستان را به سر می‌برند و در فصل بهار به منطقه سیبری در روسیه ، و یا کانادا و دانمارک باز می‌گردند. از جمله گونه‌های جانوری این منطقه می‌توان به لاک پشت ، روباه معمولی، شغال، گراز، خرگوش، عقاب شاهی ، مار چلیبر، قورباغه مردابی معمولی اشاره کرد.تنها دریاچه آب شیرین فلات ایران دارای عمق 5/3 تا 5 متری می‌باشد و منبع اصلی تأمین آب دریاچه از آبراهه‎هایى است که از کوه فامور سرچشمه می‎گیرند.

همچنین صدها چشمه کوچک و بزرگ مناطق دشت ارژن و دشت فامور ، آب مورد نیاز دریاچه پریشان را تأمین می‌کنند.نى، لوئى، جگن ، پیرز، سریش، پشم لاخى، گوشاب و...

از جمله پوشش گیاهی این دریاچه می‌باشند و ناگفته نماند که تنها گیاه آبزی که در بستر دریاچه پریشان گسترده شده است ، وى جیس مرینا نام دارد که در زبان محلی به آن خارماهی نیز گفته می‌شود. این گیاه به عنوان غذای اصلی ماهى زردک (گونه بومى) محسوب می‌شود.گفتنی است که باستان شناسان قدمت حضور انسان در دریاچه پریشان را با توجه به یافته هاشان مربوط به اوایل دوران ساسانی می‌دانند.منبع :http://www.

asrekazeroon.irwww.jonoubnews.irwww.

daryacheparishan.blogfa.comhttp://kazeroongeo.blogfa.

comhttp://www.kazerunsfu.ac.irhttp://fa.

wikipedia.orgمناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست ایرانhttp://fa.wikipedia.org/.