اطلاعات بیشتر


نام مکان:
باغ نظر کازرون
استان:
فارس
شهرستان:
کازرون

معرفی نامه

خواجه علی قلی خان افشار، در سال 1150 هجری قمری، در جنوب غربی شهر کازرون و به فاصله‌ی کمی از شهر، باغی احداث کرد که چون تاریخ آن با کلمه‌ی ((نظر)) مطابقت داشت، به ((باغ نظر)) موسوم و معروف گردید.این باغ یکی از جاذبه‌های دیدنی و نیز آثار تاریخی کازرون بشمار می‌آید .باغ نظر به واسطه‌ی زیبایی و خرمی اش در فصول سال، محل استراحت و پذیرایی و خواب گاه بسیاری از شاهان و شاه زادگان و حکام و بزرگان و دیگر رجال ایران و فارس و کشورهای خارجی بوده است، که به محض ورود به کازرون، به باغ نظر وارد می‌شده اند.نام این باغ با نام نارنج و بهارنارنج عجین است.

باغ نظر، دارای چهار خیابان است که در یک تقاطع به صورت چهارراه، همدیگر را قطع می‌کنند.طول خیابان بزرگ حدود 208 متر و طول خیابان کوچک‌تر حدود 135 متر می‌باشد. در حواشی خیابان‌های مزبور درخت نارنج زیادی به ردیف غرس شده، که برزیبایی باغ افزوده است.مساحت باغ نظر را نیز 5/3 تا 5 هکتار نوشته اند، و درختان آن عموماً مرکبات، به خصوص درخت نارنج، بکرایی، انار و خرما است.

وجه تسمیه باغ نظر این است که اگر نظر را به حروف ابجد تبدیل سازیم سال ساخت این باغ بدست می‌آید یعنی سال 1150.ژنرال سایکس(Sykes) انگلیسی در کتاب (( هشت سال در ایران)) درباره‌ی این باغ می‌نویسد:((در این باغ، طرفین خیابانی که دویست متر طول آن است، درخت نارنج غرس شده، که در هیچ کجا نظیر ...

مشاهده کامل متن ندارد.))در کنار درب ورودی و قدیمی باغ نظر، گودال عمیقی بود که در سال 1310 هجری قمری، به وسیله‌ی حسن قلی خان ((نظام السطنه)) احداث شده، و ماده‌ی تاریخ آن ، اثر شیخ محمد خان ایزدی کازرونی، روی یک قطعه سنگ مرمر و بر پیشانی باغ، نصب گردیده بود. این گودال عمیق از آب قنات پر می‌شد و بصورت دریاچه‌ی مصنوعی نسبتا کوچکی درآمده بود و خیلی زیبا و تماشایی بود .این دریاچه یا برکه ، بعد‌ها خشک و بی مصرف ماند که به (( گود باغ نظر )) معروف بود ، و در سالهای اخیر از آوار پر شده و روی آن بناهای مسکونی ساخت شده است .

در سمت راست در ب چوبی سابق باغ نیز آب انباری بود که بعد از خشک شدن برکه‌ی مزبور، بنا شده بود که در تعمیرات و تغیرات جدید باغ ، آب انبار مزبور هم از میان رفته است .منابع :http://g-sh-k.blogfa.com/post-83.

aspxhttp://www.aryantalk.com/showthread.php?6899http://www.

kazeroonnema.ir/fa/vip/txt/189/1125.