اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آرامگاه خواجوی کرمانی
استان:
فارس
شهرستان:
شیراز

معرفی نامه

آرامگاه خواجوی کرمانی در شمال شیراز، در دامنه کوه صبوی و در ابتدای جاده شیراز - اصفهان، در تنگ الله اکبر قرار گرفته است. این آرامگاه در سال 1315 شمسی با اعتبارات اداره فرهنگ فارس در این منطقه ساخته شد.آرامگاه خواجوی کرمانی بر دروازه قرآن مشرف می‌باشد. آب چشمه معروف رکناباد نیز از کنار مقبره خواجو می‌گذرد.

محل آرامگاه در محوطه ای بدون سقف قرار دارد. در وسط صفه آن سنگ قبری است که بالای آن محدب است و برآمدگی دارد.روی این سنگ کتیبه ای که بیانگر قبر خواجوی کرمانی باشد وجود ندارد. فقط بالای سنگ عبارت: کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذوالجلال و الاکرام به خط ثلث نوشته شده است.

دو ستون سنگی کوتاه در بالا و پایین قبر قرار دارد که طبق رسم آن زمان در بالا و پایین قبور عرفا و شعرا وجود داشته است. در سال 1337خورشیدی اداره باستان شناسی فارس یک اطاق در قسمت شمالی آرامگاه ساخت.در پیشانی این اطاق دو غزل از غزلیات خواجو به خط نستعلیق بر روی کاشی‌ها نوشته شده است:دوش می‌کردم سؤال از جان که آن جانانه کو؟ گفت: بگذر زان بت پیمان شکن پیمانه کوصبحدم دل را مقیم خلوت جان یافتم از نسیم صبح بوی زلف جانان یافتم.اکنون این اتاق به فرهنگسرای خواجو تبدیل شده است.

سه غار بالاتر از مقبره خواجو به چشم می‌خورد. یکی غاری است که محل عبادت مشایخ بوده و خواجو نیز مدتی در آن جا به عبادت مشغول بوده است.غار ..

.مشاهده کامل متن دیگر در دهانه آن طاقی ضربی از نوع طاق کجاوه ای از سنگ و آجر زده شده محل قبر خواجه عمادالدین محمود، وزیر معروف شاه شیخ ابواسحاق اینجو است. نقش برجسته ای در کنار این غار قرار دارد که نمایانگر از جنگ رستم و شیر است که به دستور حسینعلی میرزا فرمانفرمای فارس در سال 1218 هجری قمری ساخته شده است. در کنار آن نیز نقش برجسته ناتمامی از فتحعلی شاه قاجار و دو تن از پسرانش به چشم می‌خورد.

در دو طرف این نقش برجسته دو نیم ستون به سبک ستون‌های دوره زندیه در درون کوه کار شده است. در سال 1370 با تلاش دانشکده ادبیات دانشگاه کرمان، کنگره بزرگداشت خواجو در کرمان برگزار شد و مراسم اختتامیه این کنگره در شیراز انجام شد. آرامگاه خواجو به همت شهرداری شیراز و استانداری فارس، مرمت و بازسازی شده که شامل بازسازی کف و بدنه و ایجاد یک سری دیواره‌های عمودی با مصالح سنگ است.مجسمه ای از سر و صورت خواجه که از سنگ تراشیده شده، در این مکان قرار گرفته است.

بنای آرامگاه خواجوی کرمانی به شماره 916 در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسید.منبع:http://fa.wikipedia.orghttp://tebyan-zn.

ir/Newslhttp://www.mardomsalari.com/.