اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آرامگاه ننه نادر (مادر نادرشاه )
استان:
فارس
شهرستان:
لارستان

معرفی نامه

آرامگاه مادر نادرشاه ساختمانی سنگی است مربوط به دوران اسلامی (تیموری و صفوی) که به برج ننه نادر معروف است و در ضلع شرقی قلعه اژدهاپیکر و بر روی سطح مرتفعی در شهر قدیم لار بر بلندای کوهی مشرف به کل شهر قرار دارد. ارتفاع عمارت از سطح زمین ۹ متر است.قبر مادر نادر بنایی تاریخی واقع در شهرستان لارستان در جنوب استان فارس، یکی از نقاط دیدنی استان فارس است.دلیل نامگذاری آن و انتساب آن به مادر نادرشاه روایتی در یک نسخه خطی، به نام منتخب التواریخ، نوشته حبیب الله انصاری لاری اشکنانی آمده است :“در سال دوم از حکومت میرحمد خان لاری، نادر شاه لشکری به سوی لارستان سوق دادی که مالیات سنوات گذشته را از عاملین بگیرد، اهالی لار به جهت رفع این شر از خود حیله ای ورزیدند و آن این بود که چون مادر نادر شاه تازه فوت کرده بود گنبدی که الحال مشهور به گنبد مادر نادر است بنا گذاشتندی و آن گنبد را سیاه پوش کردندی و اقامه عزاداری نمودندی.

سرکرده قشون نادری جویای آن عزا و سوگ از اهالی شدی، گغتندی که در تمامی مدت ما در ماتم مادر نادر شاه مشغول تعزیه داری هستیم، رئیس قشون چون این اخلاص لاری‌ها نسبت به پادشاه یافتی از خراج و مالیات چندین ساله ایشان درگذشتی و عفو کردی”شکل بنا چهار گوش است و دیوارهایی در ابعاد ۴٫۵ در ۴٫۵ دارد و از سنگ و گچ ساخته شده و گنبدی نیز بر بالای آن قرار دارد. .گنبد این بنا پوشش و مخروطی ..

.مشاهده کامل متن است که بر روی بامی هشت ضلعی قرار دارد. این نوع بام‌ها پوششی است برای گنبد‌های بسیار کوتاهتر داخلی, پوشش معمول این بناها بامهای چند وجهی یا گلگیر مانند است. ساختمان اصلی بر روی سکویی به ارتفاع ۳ متر واقع شده است.

کل ارتفاع ساختمان ۹ متر است. دیوار خارجی ساختمان مربع شکل ۸ متر در ۸ متر می‌باشداین بنا یک ورودی مستطیل شکل دارد و۳ طاق در ۳ سمت دیگر بنا به عنوان پنجره تعبیه شده است. در دیوارهای بنا و در دو سمت پنجره‌ها طاق نماهایی ساخته شده که باعث میشود ارتفاع بنا بلند‌تر به نظر آید. ۴ نورگیر نیز در بام هشت ضلعی آن تعبیه شده است.

در قدیم از فراز آن کلیه مسیرهای ورودی شهر کنترل می‌شده است در این بنا سفال‌های فراوانی از دوره تیموری یافت شده است.این اثر در تاریخ ۲ آبان سال۱۳۸۲ به شماره ۱۰۵۰۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده استمنبعhttp://fa.wikipedia.orghttp://www.

newholidays.ir/print/7832http://larestankohan.irhttp://larstanbig.blogfa.

com/post/42.