اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد جامع جهرم
استان:
فارس
شهرستان:
جهرم

معرفی نامه

مسجد جامع جهرم از مساجد تاریخی دوره سلجوقیان است که در چهار راه بهارستان و شهرستان جهرم و در محله قدیمی سنان قرار دارد. این مسجد دارای دو طبقه و از سنگ طبیعی کوهستان و گچ بنا شده است و دارای هزارمترمربع مساحت می‌باشد.مسجد جامع جهرم از نظر طرح و معماری از نمونه‌های بسیار جالب مربوط به پیش از دوران صفویه محسوب می‌شود. کلیه طاقهای اطراف آن شبیه میدان امام اصفهان دو طبقه بوده و طبقه فوقانی تشکیل غرفه هائی داده لوحی سنگی در بالای در غربی مسجد نصب گردیده است که بر اساس آن، این مسجد در سال 1084 ه-.

ق که رو به خرابی می‌رفته، توسط شخصی به نام حاجی رضا تعمیر شده است.بر سردر شمالی مسجد تعدادی کتیبه نصب شده و در طرفین ورودی پنج کتیبه که یکی از آنها گویای تعمیرات مسجد در دوره صفویه است. یکی از ویژگی‌های بنا‌های قدیمی در شهرستان جهرم آن است که سنگ قبر برخی از اشخاص معروف در بناهای قدیمی نصب شده که برخی از این نوع کتیبه‌ها در مسجد جامع جهرم نیز مشاهده می‌شود و کتیبه دیگری تاریخ تعمیر این بنا را در دوره قاجار نشان می‌دهد.از دیگر قسمت‌های این اثر تاریخی می‌توان به سر در ورودی و شبستان ضلع جنوبی اشاره کرد که نسبت به سایر قسمت‌ها سالم و پا برجا باقی‌مانده و سردر ضلع جنوب غربی نیز که به همان صورت اولیه باقی‌مانده که سردر جدیدتری نیز در این محل احداث شده است.

شبستان جنوبی از مهم‌ترین بخش‌های مسجد ...مشاهده کامل متن که شامل یک تالار وسیع در مرکز و دو رشته رواق در شرق و غرب است.

این شبستان دو طبقه و رواق‌های آن نیز دارای مرتبه فوقانی است. قسمت فوقانی محراب دارای قوس‌های گچی زیبایی است.تعمیرات کف‌فرش حیاط و احیای کف‌فرش، احیای پوشش بام شبستان، تعمیرات نما، تعمیرات کاربندی در طاق‌نماهای حیاط و تعمیرات استحکام‌بخشی در محل‌های مورد نیاز مسجد جامع جهرم از جمله اقداماتی است که برای مرمت این اثر ملی صورت گرفته است.این مسجد در سال 1353 به شماره 987 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

منابع:http://fa.wikipedia.org/wikihttp://www.yjc.

ir/fa/news/4826500http://www.yjc.ir/fa/news/3985306http://isna.ir/fa/news/93030200456.