اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خرمن کوه
استان:
فارس
شهرستان:
فسا

معرفی نامه

خرمن کوه یکی از کوههای استان فارس است که در 22 کیلومتری شمال غربی شهر فسا قرار دارد و مرتفع‌ترین نقطه این شهرستان محسوب می‌شود. کوههای احمری از سمت جنوب به سیاه کوه و این کوه متصل است.این کوه یک پدیده گنبدى شکل در راه سروستان به استهبان و در همسایگى دریاچه بختگان استان فارس است. ارتفاع قلهٔ آن در حدود ۳۱۸۳ متر از سطح دریا است.

سازندهاى این کوه شامل جهرم – آسمارى (پلیوسن میوسن) است. برخى پژوهشگران بر این باورند که خرمن کوه یک گنبد نمکى برونزد نیافته است. ریخت ویژه این کوه، راستى این باور را شدنى ساخته است.همچنین یک غار ۴۰۰ متری در خرمن کوه فسا قرار دارد.

این غار با تشکیلات زیبای استلاگمیت و استلاگتیت‌ها فراوان و تالارهای عظیم و زیبا با بلندای ۴۰ متردر سه طبقه جدا از هم قرار دارد و دارای دهلیزها وانشعاب‌ها و تالارهای بزرگ و کوچک می‌باشد و نام رایان برای آن انتخاب گردیده است که به نام غار میمون نیز نامیده می‌شود که این نام بر گرفته از نام روستای هم جوار بنام میمک بوده است. درون آن گنجایش تقریبا ۱۰۰۰ نفر را دارد و در جلو غار آب گوارائی جاری است.همچنین تنگه اهورا که با نام محلی اهروم شناته می‌شود یکی از جاذبه‌های گردشگری منطقه میان جنگل فسا است که در 30 کیلومتری شهر فسا واقع شده است . این تنگه روبروی قله خرمن کوه و جزء منطقه میان جنگل فسا می‌باشد که تنوع زیستی آن حائز توجه و اهمیت .

..مشاهده کامل متن است. گونه هائی از رده‌های پستانداران (مثل کل و بز، قوچ و میش، گرگ، روباه، گراز و …) و پرندگان (مثل انواع بازهای شکاری چون شاهین، بحری و بالابان، کلاغ نوک سرخ، باقرقره شکم سیاه و هوبره) و خزندگان (مثل لاک پشتهای مهمیزدار و خزری، انواع مارمولک، سوسمار و مارها) و دوزیستان در این منطقه زندگی می‌کنند.

از رده ماهیان به علت عدم وجود رودخانه‌های دائمی و تالابها و برکه‌ها در منطقه هیچ گونه ایوجود ندارد.پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده میانجنگل فسا بسیار غنی بوده و بالغ بر ۳۲۵ گونه گیاهی در این منطق می‌روید که متعلق به ۶۴ تیره گیاهی هستند . آنچه در این فهرست بیشتر جلب توجه می‌کند گیاهان دائمی واغلب بوته ای و درخت و درختچه ای مـی باشند.از زیبای‌های منطقه می‌توان به دره قشقه(لای تاریک) ، چشمه اهروم ، چشمه ترنگ وچشمه بادگیر اشاره کرد .

منابع:http://fa.wikipedia.org/wikihttp://tnews.ir/news/C02D24236916.

htmlhttp://www.shirazjavanclub.com/ahoora.asphttp://salamfasa.

com/vgle.78objh8pzx2i..bj9rjkj7r-.

htmlhttp://www.shirazjavanclub.com/kharmankoohfasa.aspxhttp://yaranmehrshiraz.

com/index.php/akhbar/gozaresh/sal92/486-kharman-koohhttp://geotourism.gsi.ir/Main/Lang_fa/Page_21/PhenomenonId_321/StateId_16/Action_Phenomenon/%D8%AE%D8%B1%D9%85%D9%86.

%DA%A9%D9%88%D9%87.html.