اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه گردشگری مهارلو
استان:
فارس
شهرستان:
سروستان

معرفی نامه

مهارلو یکی از روستاهای شهرستان سروستان است و در 45 کیلومتری شهر سروستان قرار دارد. این روستا دارای جاذبه‌های گردشگری و تاریخی چشمگیری است که می‌توان به چشمه آب گرم و چشمه معدنی مهارلو، آب چشمه چنار مهارلو، چشمه آب خونی، آب زنگی، آب محمد خالو، باغ حیدر، کوه زیره و آب بیدک اشاره کرد.برگزاری برنامه‌های مفرح و شاد در منطقه تفرجگاهی ,غرفه عرضه محصولات تولیدی و فرهنگی، برنامه‌های ورزشی، برنامه‌های شعبده بازی در منطقه مهارلو و همچنین برنامه قایق سواری و اسب سواری در حاشیه دریاچه، لحظات خوش و مفرحی برای مسافران و گردشگران در ایام نوروز ایجاد می‌کند.روستای مهارلو بهار و تابستانش معتدل است و زمستان سردی دارد.

این روستا در قدیم دشت گل هم نامیده شده و قدمتش از دوران صفوی است.باغ‌های انار، انجیر و بادام این روستا در بهار جلوه‌ای خاص دارد و بوی گیاهان در اطراف چشمه آب معدنی روستا که شهرت خاصی در درمان بیماری‌های پوستی دارد بسیار دلچسب استدر نزدیکی روستا بر فراز تپه‌ای زیارتگاه خدیجه بانو قرار دارد که در کنار آن چشمه دیگری می‌جوشد که بین اهالی به چشمه خونی معروف است. دلیلی که نشان می‌دهد مهارلو یادگار دوران صفوی است، کاروانسرای شاه عباسی است؛ کاروانسرایی از سنگ که طاق‌های جناغی و هلالی زیبایی دارد و متاسفانه قسمت‌های زیادی از این بنا تخریب شده است. گورستانی در جوار مهارلو است که محل .

..مشاهده کامل متن دفن مردگان اهالی است. در این گورستان هم بقعه‌ای وجود دارد به نام بی‌بی شریفه که مورد احترام اهالی مهارلو است.

همچنین یک درخت سروی با قدمت چند صد سال در گلزار شهدای مهارلو قرار دارد.مهم‌ترین جاذبه طبیعی روستا دریاچه مهارلو است. دریاچه‌ای که از شرق دشت شیراز تا سروستان ادامه دارد و مامنی برای پرندگان و گونه‌های جانوری استاین دریاچه ابعادش ۱۰×۶ در ۲۳ کیلومتری است و وسعت ۲۵ هزار هکتاری دارد و آبش تقریبا شور است و از منابع اصلی تامین نمک در استان فارس به شمار می‌رود. پوشش گیاهی تالاب را درمنه، گون، شیرین بیان، انجبر، بلوط، بید و بادام تشکیل می‌دهند.

منبع:http://maharloo.blogfa.com/http://www.irna.

ir/http://www.ghatreh.com/http://www.artonlines.

comhttp://khabarfarsi.com/ext/8679559http://tnews.ir/khabar/AAA423296634.htmlhttp://www.

bbcfars.ir/getlink/897090.