اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کاروانسرای ایزدخواست
استان:
فارس
شهرستان:
آباده

معرفی نامه

کاروانسرای ایزدخواست در شمال شرقی رودخانه ایزدخواست و در شمال شهر آباده از استان فارس قرار دارد. این کاروانسرا در بین راه شهر تاریخی و باستانی آباده و اصفهان قرار دارد و یکی از مهمترین کاروانسراها در این منطقه محسوب می‌شود.معماری داخلی این کاروانسرا به مانند دیگر کاروانسراها هر طول ضلع آن 35 متر است. کاروانسرای ایزدخواست در زمینی به مساحت ۴۰۰۰ متر بنا شده است.

در ردیف جلوی این کاروانسرا در اطراف حیاط در ضلع‌های شمالی و شرقی و همچنین جنوبی ۲۰ باب اتاق در ابعاد ۳×۳ متر ساخته شده است که هر اتاق دارای ایوانی به مساحت ۷/۵ متر می‌باشد. در کاروانسرا در وسط ضلع غربی قرار دارد و سر سرای بلندی در حدود 10 متر دارد, ورودی طبقه اول یک طبقه ساختمان شامل یک تالار و چند اتاق دیگر ساخته شده است و دو ایوان در طرفین آن میباشد و از طرف چپ و راست در ورودی پله خورده و به بالا میرود . از حدود سال 1324 تا 1350 خورشیدی از این کاروانسرا به عنوان ژاندارمری استفاده میشده است.گفته می‌شود کاروانسرای ایزدخواست یکی از ۹۹۹ کاروانسرایی است که شاه عباس صفوی در دوران خود بنا کرده است.

این کاروانسرا از لحاظ زیبایی و استحکام و وسعت یکی از کاروانسراهای نمونه در نوع و زمان خود است. این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۱۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منبع:http://alborz.irib.

ir/http://khabarfarsi.com/ext/8456152.