اطلاعات بیشتر


نام مکان:
چشمه رسول الله
استان:
فارس
شهرستان:
اقلید

معرفی نامه

چشمه محمد رسول الله یا چشمه رسول الله، از جاذبه‌های دیدنی شهرستان اقلید در استان فارس است که این چشمه در ضلع جنوب غربی و در کنار مزارع و زراعت‌های شهر اقلید واقع شده است. چشمه رسول الله درجنوب غربی شهر اقلید و درفاصله 5 کیلومتری آن قراردارد. از زیر یک تپه سنگی ، آب زلالی می‌جوشد که تفرجگاه محمد رسول الله را پدید آورده است و بر بلندای این تفرجگاه سنگ دُل دُل قرارداشته که نوعی نیایشگاه بوده است.این چشمه که از زیر یک تپه سنگی وخاکی می‌جوشد پس از ورود به یک حوضچه از طریق نهری کوچک باغهای اطراف را آبیاری می‌کند .

نام قدیمی این چشمه رودخانه شکاب بوده که طی 100 سال گذشته به چشمه محمد رسول الله (ص) مشهورشده است .این منطقه دارای حدود 1300 سال قدمت بوده و در نزد اهالی این شهرستان حرمت زیادی دارد. وجود چشمه سارهای چال باباشاه و کَشکوک بر زیبایی این منطقه افزوده است و در حال حاضر آب این چشمه در زمین‌های کشاورزی و تغذیه حوضچه‌های ماهی که در کنار چشمه‌ها احداث شده اند، به مصرف می‌رسد. این چشمه که در مرکز شهر قرار گرفته از دیر باز مردم اعتقاد خاصی به آن داشته اند و حتی در اوج خشکسالی‌ها این چشمه خشک نشده است و بسیاری از مزارع و باغ‌ها را آبیاری می‌کند.

در حال حاضر بزرگترین مجموعه تفریحی شمال فارس در کنار این چشمه واقع شده است و همه روزه گردشگران زیادی جهت تفریح به این منطقه می‌آیند. شهرداری ...

مشاهده کامل متن اقلید به علت اهمیت این منطقه و رفاه حال مسافران و گردشگران این تفرجگاه را بهسازی کرده است. این منطقه قابلیت تفرجگاهی در بعد کشوری را دارد و به همین خاطر 60 هکتار زمین‌های اطراف آن خریداری و بهسازی شده است. از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ،طرح جامع گردشگری این تفرج گاه در حال اجرا می‌باشد که آن رابه یکی از قطب‌های توریستی استان تبدیل می‌نماید.درفصل بهار و به ویژه تابستان جایگاه مناسبی است که برای پایان شهریورماه و نیمۀ نخست مهرماه مناسب است.

برای بازدید از این منطقه گردشگری، اگر از مسیرپایتخت سفر کنیم، پس ازگذر از شهرهای اصفهان، شهرضا و آباده؛ درجاده اصلی تابلوی قرار دارد که به سمت راست منتهی می­ شود و پس از چند کیلومتر به شهراقلید می­ رسید و اگر از مسیرشیراز به سمت شمال استان و پس از گذر از سعادت شهر، و از راه­های یزد و یاسوج و خوزستان نیزبه این شهر زیبا می­ رسیم.منابع:www.farschto.irhttp://fa.

wikipedia.org/wikihttp://iranebozorg.com/article1767http://portal.farsedu.

ir/Portal/Show.aspx?Page=11945http://forum.zaman-aj.ir/threads/5542.