اطلاعات بیشتر


نام مکان:
شهر کندویی روستای پتلقان
استان:
اردبیل
شهرستان:
بیله سوار

معرفی نامه

شهرستان بیله سوار در 171 کیلو متری شمال شرق اردبیل در قسمت وسیعی از جلگه حاصلخیز مغان قرار دارد.ارتفاع متوسط آن از سطح دریا حدود 90متر است و آب و هوای آن در تابستان گرم و در سایر فصول سال معتدل است.شهر کندویی پتلقان در شهرستان بیله سوار در کنار روستای پتلقان در حدود 10 کیلومتری جنوب شهر جعفر آباد قرار دارد.در سال 1355 این شهر هنگام کار کشاورزی در مزرعه ،بطور اتفاقی کشف شد وتا دو سال مورد بازدید اهالی و دوستداران میراث فرهنگی قرار گرفت.

از بازدید کنندگان نقل شده که این شهر با حفاری در درون تپه ای ماهوری و بدون استفاده از مصالح بنایی با حفاریهای گنبدی شکل و با محاسبات بسیار دقیق ساخته شده است.این حفاری‌ها دارای اتاقهایی است که از چهار طرف با دالانهایی به اتاقهای بعدی که آن اتاقها نیز چهار در دارند ارتباط پیدا می‌کند و تا کیلو مترها ادامه پیدا می‌کند. بعلت تاریکی و کمبود اکسیژن کسی نتوانسته تا انتهای آن پیش برود. بعد از دو سال در این شهر کندویی را به روی بازدید کنندگان بسته شد و تا به حال هم به همان صورت باقی مانده است.

همچنین خمره ای به شعاع 3 متر از این محل کشف شده است و طبق تحقیقات صورت گرفته قدمت آن 2300 سال قبل تخمین زده شده است.منبع:http://bilasavarmoghan.com/Cnt1.aspx?CatId=-2http://city-info.

ir.