اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد جامع ارسنجان
استان:
فارس
شهرستان:
ارسنجان

معرفی نامه

مسجد جامع ارسنجان در بلوار سعیدیه ارسنجان قرار دارد و یکی از مهمترین مساجد جامع استان فارس می‌باشد این مسجد دردوره صفویه ساخته شده است .این بنا را میتوان با مسجد جامع میمند مقایسه کرد، مسجد جامع ارسنجان به شکل دو ایوانی بنا شده و شبستان مسجد یا ایوان جنوبی آن از اهمیت بیشتری برخوردار است. دو شبستان در ضلع جنوبی و شرقی مسجد قرار دارد که سقف آن‌ها با گنبدی کوچک پوشیده شده است. این گنبدها بر ستون‌های ستبر آجری استوارند.

آجر مهم‌ترین عنصر معماری در ساخت این مسجد است، طاق و تویزه‌های ممتد که بر روی ستون‌های محکم استوار شده، اصلی‌ترین تکنیک معماری به کار رفته در این بنا به شمار می‌آید. استفاده از آجر به صورت راسته و خفته در یک ردیف ستون در وسط شبستان با استفاده از طاق و تویزه‌ها فضایی بسیار زیبا و همگون پدید آورده است.معمار بنا سعی نموده با ایجاد طاقنما کاذب در سطح دیوارهای داخلی شبستان و طرفین ایوانها ی شمالی و جنوبی سطح دیوارها را از یکنواختی خارج کرده و هماهنگی و انسجام خاصی بین اجزا بوجود بیاورد .فضای داخلی شبستان کاملا آجری و بین آجرها بند کشی شده است ,این بنا در سال 1387 مورد تعمیر و مرمت قرار گرفت ,سردر اصلی مسجد در گوشه شمال غربی قرار دارد در حال حاضر با ایجاد یک در ورودی در گوشه جنوب غربی مسجد نمازگزاران به مسجد وارد می‌شوند .

پس از ورودی رواق ضلع غربی قرار دارد که این ...مشاهده کامل متن رواق به حیاط راه دراد.

کف حیاط موزائیک فرش می‌باشد، در بالای ایوان شمالی دو ماذنه به شکل دو گلدسته کوچک دیده می‌شود که با سیمان سفید اندود شده است. با توجه به اینکه این دو ماذنه هماهنگی با ترکیب بنا ندارد به نظر می‌رسد به بنا الحاق شده اند.در طرفین ایوان شمالی دو اتاق نسبتا بزرگ قرار دارد که در حال حاضر بعنوان کتابخانه ازاین محل استفاده می‌شود.این اثر در تاریخ ۱ مرداد ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۳۰۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع:http://www.naghola.com/fun-7950.htmlhttp://homayoonfar.

blogfa.com/post-176.aspxhttp://100raz.comhttp://www.

ghatreh.comhttp://chtn.ir/Default.aspx?tabidhttp://archive.

today/SFmd7http://archive.today/YoVYihttp://fa.wikipedia.org.