اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار فدامی
استان:
فارس
شهرستان:
داراب

معرفی نامه

آبشار زیبای فدامی در فاصله 130 کیلومتری جنوب شرق شهرستان داراب قرار دارد.این آبشار در ارتفاع 800 متری از سطح دریا و در دل گرمای سوزان چشمه ای از دل کوه می‌جوشد , چشمه ای که حدود یک متر مکعب در ثانیه آبدهی دارد .این آبشار در بخش فورگ داراب از چهار نوع آب شور، شیرین، سرد و گرم برخوردار بوده که در فاصله 20 متری آبشار شیرین با هم مخلوط می‌شوند و به عنوان منحصر به فردترین آبشار ایران مطرح است.آبشارهای شور و شیرین فدامی در هشت کیلومتری شمال غربی شهر فدامی و در فاصله ۱۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر داراب واقع شده است.

ارتفاع آبشار شور فدامی که در بالادست آبشار شیرین واقع شده 10 تا 15 متر است. عرض آبشار شیرین فدامی در گذشته به ۸۰۰ متر می‌رسید و عریض‌ترین آبشار طبیعی ایران محسوب می‌شد اکنون به ۲۰۰ متر رسیده است.ارتفاع آبشار شیرین بین ۱۲ تا ۲۰ متر و ارتفاع آن از سطح دریا ۹۰۰ متر است. سرچشمه آبشار شور فدامی در 500 متری آن است ,وجود نخل‌های خودرو در کنار آبشار شور آن را زیباتر کرده است.

در زیر آبشار حوضچه ای بزرگ پدید آمده و در بالای آن پوششی متراکم از گیاهان بلند و نیزار دیده می‌شود. دایمی و شیرین بودن آب آن از ویژگی‌های ارزشمند این آبشار است که با توجه به موسمی و شور بودن اکثر آبهای جاری در این منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است. چشمه فدامی پس از عبور از بستر یک کیلومتری به پرتگاهی می‌رسد ..

.مشاهده کامل متن که هنگام سقوط زیباترین آبشار منطقه را تشکیل می‌دهد. این آبشار زیبا با ورود به رودخانه شور به میزان قابل توجهی از شوری رودخانه می‌کاهد و آب شور رودخانه را برای 825 هکتار نخیلات و 650 هکتار اراضی کشاورزی پائین دست قابل استفاده می‌کند. آب شیرین این آبشار در واقع آب شرب شهر فدامی و روستاهای اطراف را تامین میکند.

جالب‌تر از آن، اینکه آب شیرین آبشار در تابستان بسیار خنک و گوارا و در زمستان گرم است و آب شور نیز حالتی برعکس آب شیرین دارد. تعداد زیادی غار با عمق‌های مختلف و اشکال و قندیل‌های زیبا در منطقه وجود دارد و همچنین فعالیت‌های ژئوفیزیکی و زمین شناسی از جمله گسل ها، طاق دیس ها، ناودیس ها، کانی‌ها و بلورهای مختلف سنگی و رسوبی و نمکی و خاک‌های مختلف از جمله گل رس و گل سرشور از دیگر جاذبه‌های این منطقه میباشند که چشمان هر گردشگری را خیره میکند. منبع:http://shahre-ma.persianblog.

ir/post/28/http://darabonline.com/news/show/3664/http://www.bartarinha.ir/fa/news/20678http://www.

yjc.ir/fa/news/5048458.