اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دریاچه کافتر
استان:
فارس
شهرستان:
اقلید

معرفی نامه

دریاچه آب شیرین کافتر با مساحتی در حدود 48 کیلومترمربع، در جنوب شرقی شهرستان اقلید در استان فارس واقع شده است. این دریاچه از زیستگاه‌های بسیار ارزشمند پرندگان مهاجر محسوب می‌شود. اگرچه این دریاچه یکی از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی استان می‌باشد، اما هیچ‌گونه حفاظت جدی از آن صورت نگرفته است. این دریاچه در 70کیلومتری جنوب اقلید فارس و در ارتفاع 2300 متری از سطح دریا قرار دارد و طول آن در حدود 24 کیلومتر و عرض آن 6 کیلو متر می‌باشد و یکی از دریاچه‌های آب شیرین استان فارس می‌بود و از زیستگاه‌های بسیار ارزشمند پرندگان مهاجر محسوب می‌شد .

.اطراف این دریاچه با چشم انداز زیبا و پهناور وهمچنین چمنزارهای وسیعی محلی برای چرا دام‌ها در فصل بهار و تابستان و همچین کوچ عشایر قشقایی می‌باشد.وجود چشمه‌های فراوان با آبهای گوارا که سرچشمه بیشتر آنها دامنه‌های کوههای اطراف می‌باشد از دیگر ویژگیهای طبیعی این منطقه است.عمق دریاچه کم و از گیاهان باتلاقی و نی پوشیده شده است.

کپور و آمور از جمله ماهی‌های این دریاچه می‌باشند. وجود چشمه سارهای متعدد علاوه بر ایجاد مناظر زیبا و دیدنی زمینه مساعدی برای پرورش ماهی قزل آلا فراهم نموده است.این دریاچه یکی اززیباترین چشم اندازهای طبیعی استان بود .که حال کویری خشک وسوت کور راتداعی می‌کند.

در حال حاضر، برداشت بی‌رویه از رستنی‌های محدوده این دریاچه و ...مشاهده کامل متن آب آن، حیات آن را به مخاطره انداخته است.

کشاورزان روستاهای کافتر، امیر آباد کافتر ،چشمه رعنا،خنجشت،سه قلات،نظام آباداز آب این دریاچه استفاده می‌کنند.منبع :http://vista.ir/khabarfarsi.comemamzadehsidmohammad.

blogfa.com.