اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار مظفر سهلک
استان:
فارس
شهرستان:
داراب

معرفی نامه

غار مظفر سهلک ، از جمله زیباترین غارهای آبی استان فارس در 180کیلومتری شرق داراب و در منطقه تنگه سهلک از توابع کوهستانی داراب واقع گردیده است .در سال 1372 توسط یک تیم 33 نفره از کوهنوردان گروه کوهنوردی فتح داراب این غار که دهانه آن برای اهالی منطقه شناخته شده بود و حرف و حدیث هایی پیرامون آن بود ،به طور کامل کشف گردید . غار مظفر 330متر عمق دارد و از یک دهلیر اصلی و چندین دهلیز منشعب تشکیل شده است و چندین آبشار و حوضچه زیبا و مجموعه ای از استالاگمیت‌ها و استالاکتیت‌های بی نظیر در اندازه‌ها و طرح‌های مختلف زیبایی این غار را تکمیل کرده است . برای رسیدن به ورودی غار مظفر سهلک کوهنوردان بعد از رسیدن به بخش رستاق در65 کیلومتری جاده داراب به بندرعباس از طریق گردنه گدار پنبه عازم دشت سلطان آباد ،روستای گورخر و نهایتاً دهکده کوچک سهلک می‌شوند و از این روستا در مسیر دره سهلک با دو ساعت راهپیمایی امکان رسیدن به دهانه غار وجود دارد .

هر چند که اخیراً جاده ای امکان رسیدن تا 300 متری غار را با وسیله نقلیه فراهم کرده است در نزدیکی دهانه غار چشمه زیبای سهلک پذیرای کوهنوردان است ( بازدید از غار مظفر سهلک نیاز به وسایل فنی خاصی ندارد ) . مسیر دسترسیبرای رسیدن به غار سهلک باید از این مسیر عبور کرد: داراب - ده خیر - جنت شهر - قلعه بیابون - نوایگان - لایزنگان - چهار ده - رستاق - ایستگاه مخابراتی ...

مشاهده کامل متن گدار پنبه - گردنه‌های کوهستانی گدارپنبه- بعد از گردنه‌ها به یک دشت میرسیم - در سمت چپ (سمت مخالف امامزاده حسن که تابلویی کنار جاده دارد) به سمت روستای چاه کندر - جاده خاکی تا دهانه غار حدود 40 دقیقه جاده خاکی.بهترین فصل بازدید از غار بهار و تابستان می‌باشد. جاده خاکی و ناهموار است. برای رسیدن به دهانه‌ی غار حتما از روستای چاه کندر یا افراد دیگر باید راهنما داشته باشید.

غار بسیار زیباییست. پیمایش آن نیاز به کار فنی ندارد. در انتهای غار یک دالان که کف آن به شکل حوضچه درآمده و دارای آب است وجود دارد. تعداد زیادی خفاش در غار وجود دارد.

با خروج از غار سهلک در سمت راست (به سمت جنوب) در دره ای که پشت غار سهلک واقع است غار دیگری وجود دارد که اهالی به آن غار روشن می‌گویند. یک دهانه بزرگ دارد و یک سرازیری به انتهای غار. در انتهای غار نیز آب جریان دارد.منبع :http://www.

ghatreh.com/http://www.tebyan.net/http://www.

iranvillage.ir/http://simorghmadangah.persianblog.ir/http://www.

irancaves.com/با تشکر از محمد جواد ملک حسینی- میثم داشن.