اطلاعات بیشتر


نام مکان:
باغ نشاط لار
استان:
فارس
شهرستان:
لارستان

معرفی نامه

باغ نشاط در شهر قدیم لار در کنار رودخانه خشک و در ضلع شمالی پل عباسی واقع شده است . این عمارت در وسط باغی به نام نشاط قرار دارد که و هم باغ و هم عمارت هر دو به نام نشاط معروف هستند. این عمارت از ساختمانهای مختلفی تشکیل شده است.عمارت باغ نشاط در دوره صفویه مرکز حکومت لار بوده است.

مساحت این باغ حدود یک هکتار و پوشیده از درختان کنار و نخل است. عمارت اصلی باغ نشاط، سه طبقه می‌باشد و ارتفاع ایوان آن به دو و نیم متر می‌رسد. در وسط شاه نشین عمارت، منفذی هشت ضلعی برای نورگیری و تهویه هوای زیرزمین تعبیه شده است. زیرزمین این عمارت در سالهای اخیر به عنوان زورخانه سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

این ساختمان دستخوش تحولات زیادی شده است و طبقه دوم و بادگیر آن به صورت کامل تخریب شده است. عمارت با گچبری‌های زیبا، مقرنس و حوض‌های هشت گوشه در میان نخلستان، همراه با عمارت حمام و عمارت زاویه دراویش شکل گرفته است.*حمام باغ نشاطحمام باغ نشاط، در بخش شمالی این باغ واقع شده است و احتمالا تاریخ بنای آن همزمان با عمارت اصلی و مقارن با دوران افشاریه بوده است. این حمام با دارا بودن سقفی هلالی و ستونهای سنگی مارپیچ و آهک بری‌های زیبا معماری جالب توجهی دارد.

فضای داخلی حمام شامل بخش‌های مختلفی از جمله: گرمخانه و خزینه می‌باشد و نیز بر دیوارهای آن نقوش تزیینی و خطوط نستعلیق بسیار زیبا و با ظرافت خاصی ...مشاهده کامل متن ترسیم شده است.

ورودی u شکل حمام جهت جلوگیری از هوای سرد به داخل بینه تعبیه شده است.نای حمام باغ از سه قسمت بینه ،میاندر و گرمخانه اصلی تشکیل شده که نقوش آهک بری شده دیوار‌های آن تاحدودی باقیمانده است و سنگهای قدیمی آن را در گوشه کنار به صورت محدود می‌توان دید. نورگیر‌های موجود در سقف جهت جلوگیری از ورود هوای سرد بیرون و خروج هوای گرم داخل و هدایت نور به داخل حمام با شیشه پوشیده شده است که نور حمام را از طلوع آفتاب تا غروب تامین می‌کند. بینه یا رختکن حمام نشیمن گاهی برای قبل و بعد استحمام می‌باشد.

حوضچه ای نچندان بزرگ در وسط بینه ساخته شده است که هم به عنوان آب نما و هم به عنوان پاشویه آبسرد به توصیه شیخ بهائی جهت جلوگیری از بیماری هایی همچون زکام و سرما خوردگی مانند دیگر حمام‌های قدیمی از آن استفاده می‌شده است.در قسمت میاندر دو شبه حوضچه واقع در دیوار‌های دوطرف مشاهده می‌شود که آب آن از خزینه آب گرم تامین می‌شده و یکی از موارد استفاده آن محبوس نمودن بخار آب ناش از آب این دو حوضچه در میاندر است که مانعی برای ورود هوای سرد بینه به داخل گرم خانه اصلی می‌باشد . میاندر با دو وزودی به گرمخانه اصلی وصل می‌گردد. گرمخانه اصلی شامل چهار بخش می‌باشد: 1- خزینه آب سرد : که از خزینه آبگرم کوچکتر بوده و از آب سرد پر بوده است.

2- خزینه آبگرم : این خزینه دارای دیگ مسی بوده که وظیفه انتقال گرمای آب جوش درون خود به آب اطراف را بر عهده داشته است که متاسفانه این دیگ اکنون وجود ندارد.لازم بذکر است آب دیگ مسی توسط تون(کوره)حمام که در پشت حمام واقع است گرم می‌شده است. 3- محل نظافت: محلی جداگانه و با عمقی بیشتر از سطح سالن گرمخانه می‌باشد که برای استفاده از مواد بهداشتی و حنا و . .

. استفاده می‌گردید. 4- سالن گرمخانه اصلی :سقف این سالن دارای نورگیر هایی با کاربرد گفته شده می‌باشد و دارای چهار ستون پیچدار و طاقهای هفت و پنجی (جناغی) است که بار سنگین سقف را به دوش می‌کشد. دیوار‌های این سالن با نقوش آهک بری به زیبایی تزیین شده است.

کف سالن قبلا دارای تونل هایی مارپیچ جهت عبور آب گرم از خزینه که جهت گرم نمودن کف نشیمن گاه حمام و تخلیه خزینه و ایجاد تعادل گرمایی استفاده می‌شده است که به نام گربه رو خواده می‌شود .منابع:http://sohbatnews.ir/post.php?id=9939http://larshenasi.

ir/http://goglet.ir/.