اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای تاریخی بهجان جهرم ( بهجن )
استان:
فارس
شهرستان:
جهرم

معرفی نامه

" روستای تاریخی بهجان جهرم " ، روستای با قدمت به بیش از 1500 سال و از توابع بخش سیمکان شهرستان جهرم می‌باشد. بهجان ۱۲۷۱ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در ۸۵ کیلومتری شهرستان جهرم و ۳۵ کیلومتری میمند فارس واقع شده است. ناگفته نماند که و از مرکز استان تا شیراز ( از طریق راه ارتباطی میمند فارس ) کمتر از 120 کیلومتر فاصله می‌باشد.این روستا قبل از انقلاب تحت نظر شهرستان فیروزآباد اداره می‌شد اما بعد پیروزی انقلاب اسلامی ، در تقسیمات کشوری جدید جزء شهرستان جهرم محسوب می‌شود.

مردمان روستا بهجان به زبان فارسی و گویش شیرازی تکلم می‌کنند و دینشان اسلام ( شیعه ) می‌باشد.روستای بهجان ، روستایی کوهستانی می‌باشد و دارای طبیعت بکر و بسیار زیبایی است. آب و هوایی این روستا ، با اینکه منطقه کوهستانی است ، بسیار معتدل و دلپذیر می‌باشد. این نوع آب هوا باعث گشته تا هم محصولات گرمسیری مانند خرما و موز در این منطقه تولید شود و هم محصولات سردسیری همانند برنج و چای و انگور در این منطقه کشت شود.

از دیگر محصولات تولید بهجان نیز ، می‌توان به انار، بنه ( پسته وحشی ) ، الوک ( بادام کوهی ) ، و انواع و اقسام گیاهان دارویی و … اشاره کرد. لازم به توضیح است که تولید مغز بنه و مغز الوک به عنوان منبع اصلی درآمد زایی برای مردم می‌باشد و به دلیل تولید مغز بنه و مغز الوک که معروفترین محصول تولیدی منطقه است ، به این ...

مشاهده کامل متن محصول لقب " طلای قهوه ای " داده اند. لقب طلای قهوه ای به دلیل رنگ قهوه‌ای مغز بنه و مغز الوک می‌باشد که به شکلی کاملا هنرمندانه و طبیعی و بهداشتی توسط زنان هنرمند روستا به عمل می‌آید ، و به عنوان حرفه و شغلی پر درآمد برای زنان روستا و نیز بازار خوبی را در استان فارس فراهم نموده است.بهجان جهرم دارای بهترین آب آشامیدنی در استان می‌باشد. این آب‌ها از منابعی همچون چشمه‌های متعدد تأمین می‌شود و گفتنی است که این چشمه‌ها علاوه بر تأمین و تغذیه آب آشامیدنی بخش پشت پر سیمکان ، زیبایی خاصی به منطقه این روستا داده است.

یکی از معروف‌ترین چشمه‌های روستای بهجان ، چشمه " باغ شهرجن " می‌باشد. آب این چشمه یک خاصیت بسیار جالب دارد و آن این است که در فصل تابستان به گونه ای آب این چشمه خنک است ، که به سختی می‌توان دست در آن فرو برد و نگه داشت ، و جالب است که آب باغ شهرجن در زمستان به گونه ای گرم می‌شود که که به راحتی می‌توان از آب آن برای استحمام استفاده کرد.بهجان روستای بسیار زیبایی است که این زیبایی از بیست اسفند تا اواخر اردیبهشت که اوج خود می‌رسد و از جمله مناطق دیدنی این روستا می‌توان به تنگه‌ی باغ شهرجن ، کوره گچ پزی باغ شهرجن، آب سوراخ ، سنگ لعنتی ، آسیاب میرزاعلی ، آسیاب سیدمحمود ، باغات و کومه‌های کوه سور، چاه نفت کوه سور، شیخ ابوسلیمان، آب ریز تنگه‌ی آبریز یا البرز، سید معلم ، طرح سنگفرش خیابان و کوچه‌ها ، بافت خانه‌ها و محلات روستا و … اشاره داشت. این مناطق در کنار طبیعت همیشه بهاری منطقه ، سبب گشته که روستای بهجان پذیرای گردشگرانی از استان فارس و سایر استان‌ها و گاه از خارج کشور باشد.

ناگفته نماند که اهالی این روستا برای مراسم‌های مختلف همچون مراسم‌های عروسی ، عزاداری محرم ، ماه مبارک رمضان، عید نوروز و حتی دامداری و کشاورزی دارای فرهنگی منحصر به فرد هستند.در کل روستای بهجان با دارا بودن طبیعت بکر و زیبا ، آب و هوای مناسب و نیز مردمانی بسیار میهمان‌نواز ، به خاکی پر جذبه و سرشار از کشش مشهور می‌باشد.منبع : fa.wikipedia.

orghttp://www.iranvillage.irhttp://www.mirasjahrom.

irhttp://jahromnews.blogfa.comnews.asrgardesh.

com.