اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار تادوان
استان:
فارس
شهرستان:
جهرم

معرفی نامه

در120 کیلومتری شرق شیراز، 75 کیلومتری شمال شهرستان جهرم ، جایی در نزدیکی روستای تادوان ، درست در کنار رودخانه قره آغاج ، یکی از بزرگترین غارهای ایران با نام ، " غار تادوان " وجود دارد. مردم بومی ، منطقه ای که غار تادوان در آن قرار گرفته را ، به نام " تنگ تادوان " نیز می‌شناسند. همچنین داستان‌ها و افسانه‌هایی در بین اهالی منطقه رایج است ، از جمله اینکه عده ای بر این عقیده هستند که انتهای غار تادوان به خلیج فارس متصل می‌شود. این غار ارتفاع 1200 متری از سطح دریا را داراست.

همچنین تنها دهانه ورودی غار 200 متر از سطح رودخانه قره آغاج ارتفاع دارد. ابعاد این دهانه 20×30 متر می‌باشد و درون غار دارای شعبه‌های متعددی است. پس از عبور از راهروی ورودی و دالانی باریک در سمت چپ ، تالار بسیار بزرگی را در مقابل خود می‌بینید که طول آن بیش از 60 متر است. عمق یکی از شعبه‌های غار تادوان ، که ظاهراً شعبه اصلی آن محسوب می‌شود ، بالغ بر 500 متر است و به یک با تلاق منتهی می‌گردد.

ناگفته نماند که طول این غار بزرگ ، 200 متر و عمق غار20 می‌باشد.خفاش ، سوسری ( حشره ای مثل سوسک ) و نوعی عنکبوت از جمله جانوارنی هستند که در درون غاز تادوان زیست می‌کنند.گفتنی است در مقابل غار تادوان ، در کوه تعدادی خانه‌های قدیمی معروف به " خونه گبرو " وجود دارد که به یکدیگر راه دارند و قدمتشان به دوران مادها باز می‌گردد. .

..مشاهده کامل متن در کتاب تادوان آورده اند که قبلا در این مکان جنگل‌های بسیاری بوده و مارهای زیادی در آن زیست می‌کردند و نام قدیم تادوان " ماردان " بوده است.راه پیمایش غار و وسایل مورد نیاز:برای پیمایش غار تا انتها نیاز به یک رکاب 6 پله می‌باشد، چون پس از پیمایش نیمی از غار برای دسترسی به قسمت انتهایی باید یک فرود 4 متری رفت.

قسمت انتهایی غار محل زیست تعدادی زیادی خفاش است که از فضولات آنها تعدادی زیادی سوسری تغذبه می‌کنند. قسمت عمده غار را باید خزیده و یا کلاغ پر طی کرد، بجز قسمت انتهایی که دارای تالار بسیار بزرگی به وسعت 50 متر می‌باشد . قسمت انتهایی غار افقی است و نیاز به انجام کار فنی ندارد، ولی قسمت عمده غار را باید بصورت خزیده طی کرد . این غار در منطقه گرمسیری واقع شده است و معمولا دمای درون غار بالاست.

نشانی محل غار : از شیراز به سمت جهرم بعد از شهرستان خفر دو راهی خفر در سمت جنوب (سمت راست جاده) قرار دارد قبل از رسیدن به روستا و قبل از عبور از رودخانه و پل آن باید از ماشین پیاده شد و ادامه مسیر پیاده طی شود به موازات رودخانه و در خلاف جهت آب به سمت غرب دهانه غار کمی بالاتر از سطح رودخانه درون دیواره‌های شمالی می‌باشد به همین جهت هم مختصات غار از آخرین نقطه ای که gps آنتن می‌دهد اعلام شده است.لازم به ذکر می‌باشد که نزدیکترین شهر به غار تادوان ، شهر خفر می‌باشد ، همچنین نزدیکترین روستا به این غار ، روستای تادوان است.منبع : http://www.irancaves.

comhttp://sara.jamejamonline.irhttp://dr-rezaee.irhttp://www.

simorghj.irwww.mirasjahrom.blogfa.

comfa.wikipedia.orghttp://www.dourbin.

nethttp://www.parchingroup.blogfa.com.