اطلاعات بیشتر


نام مکان:
جاده ادویه
استان:
فارس
شهرستان:
جهرم

معرفی نامه

" جاده ادویه " نام جاده سنگ فرش شده ای است که در 15 کیلومتری شهرستان جهرم ( 185 کیلومتری شیراز ) قرار دارد. قدمت این جاده ، به 400 سال پیش باز می‌گردد و از جمله شاهکارهای مهندسی راهسازی دوران صفویه به شمار می‌رود. این جاده پس از احداث از شهرهای لار و جهرم می‌گذشته و به اصفهان ، پایتخت صفویه ختم می‌شده است. در محدوده مسیر جاده ادویه ، در نزدیکی روستای چاه تلخ ، چهار آب انبار و دو کاروانسرا به چشم می‌خورد ، ولی از آن مسیر به بعد ، کوهستانی است و جاده سنگ فرش کوهستانی وجود دارد که در نوع خود یکی از شاهکارهای مهندسی و جاده سازی محسوب می‌شود.

ناگفته نماند که برای احداث جاده ادویه اصول راهسازی در پیچ‌ها و گردنه‌ها رعایت شده است که این یکی از ویژگی‌های بسیار مهم این جاده می‌باشد. عده ای از کارشناسان تاریخی هم معتقدند که در دوره صفوی پلی در این منطقه ساخته شده که متاسفانه هم اکنون اثری از این پل یافت نشده است. به دلیل اینکه از این راه سنگی ، در سال‌های دور برای حمل و نقل محصولاتی مثل ادویه استفاده می‌کردند ، اهالی منطقه به این جاده ، " جاده ادویه " می‌گویند.در روزگار گذشته ، تجار و مردم محصولاتی مانند پارچه و ادویه را از هندوستان وارد بندر عباس می‌کردند و سپس از آنجا و از طریق این جاده به شهرهای دیگر از جمله اصفهان می‌بردند.

در کل این جاده در زمانی صفویه برای عزیمت مردم و.. به بندرعباس ..

.مشاهده کامل متن و سپس به هند و کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.لازم به توضیح است که در حال حاضر ، تنها پنج کیلومتر از جاده ادویه ، در شهرستان جهرم سالم باقی مانده است که در حدود یک کیلومتر از آن ، جاده سنگ فرش می‌باشد. در این مسیر دیواره‌های حفاظتی نیز دیده می‌شود.

گفتنی است " شاردن " از سیاحان به نام در سال 1059 هجری شمسی از جاده ادویه عبور کرده و در سفرنامه خود از این جاده به عنوان صعب العبورترین جاده یاد می‌کند. او می‌نویسد : " در کوه البرز به عنوان سخت‌ترین و خطرناکترین کوهی که در ایران وجود دارد جاده‌ای سنگ فرش شده با عرض بیش از چهار قدم تنها مسیر عبوری از این کوه است. در قله این کوه سه آب انبار وجود دارد که به دلیل خشکسالی بدون آب هستند..

. . "منبع : http://nphoto.blogfa.

comhttp://www.tebyan.nethttp://www.mehrnews.

comhttp://rozegarbastan.blogfa.comfa.wikipedia.

org.