اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تنگه خرقه
استان:
فارس
شهرستان:
فیروزآباد

معرفی نامه

در کیلومتر 24 جاده فیروزآباد به فراشبند ، تنگه ای به نام " تنگ خرقه " واقع شده است. این دره‌ى سرسبز و خرم شهرستان فیروزآباد ، علاوه بر دارا بودن باغ‌هاى پربار ، پوشش جنگلى زیبا ، چشمه‌سارهاى فراوان ، دارای جنبه‌های تاریخی و زیارتگاهی نیز می‌باشد. با قرار گرفتن بقعه امام‌زاده خرقه ، در این دره ، تنگ خرقه جنبه مذهبی پیدا کرده است. همچنین قلعه خرقه نیز در این مکان واقع شده تا تنگ خرقه دارای جاذبه تاریخی نیز باشد.

گفتنی است آرامگاه خرقه دارای معماری مخصوصی می‌باشد. این معماری به گونه ای است که اشکال چهارضلعی طبقه اول ، به شش ضلعی در طبقه دوم تغییر می‌کند. همچنین گنبد مدور طبقه سوم به مسجد الاقصی شبیه است. مریدان سید در حجره، رواق و صفه ورودی آرامگاه و حجره‌های اطراف حیاط بنا به سیر و سلوک و کسب فیض می‌پرداختند.

لازم به توضیح می‌باشد که سید داود فهلوی از مریدان شیخ ابواسحاق کازرونی ، " شیخ مرشد " بود که خود مرید شیخ حسن اکار فیروزآبادی وایشان مرید شیخ کبیر عبداله خفیف شیرازی بودند. سید حیات شیخ ابواسحاق را درک نکرد ولی با روح او ارتباط قلبی داشت و خرقه او به ایشان رسید و درحال حاضر خرقۀ سید نزد فرزندان ایشان در روستای " فهلو " که کسی ازآن مطلع نیست قرار دارد. آرامگاه سید داود در روستایی به نام خرقه واقع شده است و صاحب نظران انتساب خرقه به سید داود را سینه به سینه روایت کرده اند به نظر ..

.مشاهده کامل متن می‌رسد که روستای خرقه همان " فهلو" یا " پهلو " سابق است که در اثر گذشت زمان بر سر زبان‌ها افتاده است.آبشاری با نام " آبشار خرقه " نیز در فیروزآباد مشهور می‌باشد. این آبشار در 95 کیلومتری جنوب شیراز و در مسیر شاه راه ارتباطی به بنادر خلیج فارس واقع است.

در منطقه‌ای کوهستانی با آب و هوای معتدل قرار دارد.شهرستان فیروزآباد با دارا بودن جاذبه‌های طبیعی همچون تنگه خرقه و .. و نیز تاریخی و مذهبی خود ، سالانه میزبان هزاران مسافر و بازدیدکننده و تاریخ نگار و .

. می‌باشد.منبع:http://www.khorasannews.

comhttp://firoozabadi.rozblog.comtici.blogfa.

comwww.dadfars.irtabiatfiroozabad.blogfa.

com.