اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار دشت ارژن
استان:
فارس
شهرستان:
شیراز

معرفی نامه

منطقه زیبا و حفاظت شده دشت ارژن و کوهمره سرخی، واقع در 40 کیلومتری مسیر جاده شیراز به کازرون، با طبیعت خاص خود و غنای گونه‌های گیاهی و جانوری محل مناسبی جهت تحقیق و سیاحت است. دشت در کنار ارتفاعات جنوبی زاگرس قرار دارد. این قسمت از زاگرس به نام زاگرس فارس معروف است. دریاچه ارژن یکی از مناطق دیدنی آن است، دهستان دشت ارژن در شمال این دریاچه قرار گرفته‌است.

آبشار زیبای دشت ارژن نیز در این منظقه قرار داردکه با رسیدن فصل سرما جلوه جدیدی از زیبایی را به نمایش میگذارد و به آبشار یخی مبدل میشود.رودخانه طویل دالکی به طول 170 کیلومتر از دامنه‌های جنوبی دشت ارژن سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از روستاهای بسیاری در انتهای مسیر طولانی خود رودخانه هله را تشکیل می‌دهد. آبشار زیبای این محل در نزدیکی استراحتگاه دشت ارژن واقع شده و به نام آبشار چرونیز معروف است. در این مسیر چشمه‌های پرآب، آبشارهای متعدد و طبیعی جلب نظر می‌کند.

در نزدیکی دشت ارژن و در منطقه کوهمره سرخی نیز آبشارهای زیبا و جلوه‌های طبیعی قابل ذکری وجود دارند که از آن جمله می‌توان به آبشار دریاهک(بین روستای بگدانه و مسخون)، آبشار دم اسب(نزدیک روستای کوه زرگ) و آبشار رامغان(نزدیک روستای امامزاده و پایین روستای فاریاب) اشاره کرد.منبع:http://www.iew.ir/http://soughateshiraz.

ir/http://www.irinn.ir/http://kazeroonkhabar.ir/.