اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کوه برز و منطقه سیاهچال
استان:
فارس
شهرستان:
فیروزآباد

معرفی نامه

آدرس : کیلومتر 35جاده فیروزآباد به فراشبند، بین تنگ خرقه و دشت کل واقع شده است.در مسیر فیروزآباد به فراشبند ، حدود 35 کیلومتری شمال غربی شهر فیروزآباد ، منطقه " برز کوهی " واقع شده است. این کوهستان علاوه بر دارا بودن طبیعتی زیبا و بکر ، جنگل‌های انبوه و حیات وحشی دیدنی ، دارای منطقه ای به نام " سیاهچال " در دامنه‌های خود نیز می‌باشد. این نام ، یعنی سیاهچال ، از گذشته‌های دور ، بر روی این منطقه نهاده شده است و در واقع نام گذاری مطابق با طبیعت منطقه است ، بدین گونه که منطقه سیاهچال ، با از بین رفتن قطعه ای از بدنه خود ، پدید آمده است.

درست می‌باشد که از گذشته گفته اند ، هر نابودی ، فنا نیست ، و درستی این سخن را می‌توان در این منطقه مشاهده کرد. سیاهچال را ، قلبی تپنده در کوه‌های فیروزآباد می‌شناسند ، چرا که با دیدن این منظره ، مخاطب ، بهشتی را در ذهن خود تجسم می‌کند که از دست این دنیا به این گوشه پناه آورده است. آرامش، هدیه این بهشت به شماست که با زیبایی هایش چشمان شما را نوازش می‌دهد. وجود منطقه ای پر از لاله‌های واژگون واقعا این سرزمین را فریبنده و زیبا می‌نمایاند.

دلایل مختلفی را برای به وجود آمدن این منطقه بیان شده است که می‌توتن از آنها به دو دلیل ، برای به وجود آمدن این منطقه بسیار زیبا رسید. شاید نخستین دلیل این است که اطراف سیاه چال تا فاصله چند کیلومتری روی سر کوه ، دانه‌های ...

مشاهده کامل متن ریزی همچون شن از جنس آلیاژ مس و آهن وجود دارد. این دانه‌ها و مواد ، هیچ گونه همگونی و سنخیتی با جنس خاک این منطقه ندارد و باید به صورت پاششی در این منطقه و اطرافش گسترده شده باشد. پس این احتمال می‌رود که شهاب سنگی عظیم در این منطقه با زمین برخورد داشته که حاصل این برخورد به وجود آمدن این منطقه و نیز پخش شدن ترکش‌های برخورد تا اطراف منطقه می‌باشد. دومین دلیلی که می‌تواند در به وجو آمدن این منطقه نقش داشته باشد ، این است که پایین سیاهچال و نیز در دیواره‌های آن چشمه‌های کوچکی دیده می‌شود.

حفره ای نیز در پایین یک سنگ بزرگ وجود دارد که نشان دهنده راه‌هایی به لایه‌های زیرین است. این احتمال می‌رود که در گذشته چشمه‌ها پُر آب‌تر بوده‌اند و باعث گشتن تا خاک لایه‌های زیرین سنگهای کوه شسته شوند و در نتیجه زلزله رخ دهد و این منطقه به وجود آید. هرچند با توجه به نوع سنگ‌های دیواره ، صحت و درستی این عامل کمی دور از ذهن می‌باشد.درست است که اغلب علاقمندان تحت عنوان گروه‎های کوهنوردی به این منطقه می‌روند ، اما باید گفت که رفتن به این منطقه نیاز به مهارت و تخصص بسیار بالای کوهنوردی ندارد ، و افراد می‌توانند تحت گروه‌های خانوادگی نیز به منطقه بروند.

البته با توجه به 4 ساعت پیاده روی و نیز احتمال وجود خزندگانی همچون مار ، باید تمامی جوانب احتیاط رعایت گردد و وسایل مورد نیاز را ( وسایل کوهنوردی ، کمک اولیه ، نوشیدنی و غذای سبک ) همراه داشت.ناگفته نماند اگر از تنگه خرقه به سمت این منطقه می‌خواهید رهسپار شوید ، منطقه برز و سیاهچال در سمت راست شما قرار دارد.منبع :http://tabiatfiroozabad.seelp.

comhttp://www.khorasannews.comhttp://firoozna.irhttp://baygan.

blogsky.comhttp://sorooshlib.blogfa.comwww.

baygan.blogsky.com.