اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد جامع لار
استان:
فارس
شهرستان:
لارستان

معرفی نامه

آدرس : شهر قدیم لار، خیابان مدرس شمالی ، در محله آردفروشان واقع شده است.جنوب استان فارس ، در شهرستان لارستان ، مسجدی تاریخی با نام " مسجد جامع لار " واقع شده است. مسجد جامع لار در سال 1028ﻫ..

ق یا به عبارتی در دوره صفوی بنا گذاشته شده است و از آثار دوره صفویان محسوب می‌شود. البته بنا بر روایت " دره التواریخ " این مسجد را زنی به نام " فرخ لقا الملک " دختر یحیی بن مظفر منصور که پس از درگذشت شوهرش ( حاکم لار ) ، یازده سال حکومت لارستان را در دست داشته ، ساخته است. جلوس فرخ لقا بر تخت حکمرانی لار ، در تاریخ 706 هجری قمری بوده و با این حساب مسجد جامع لار بین سال‌های 706 تا 717 بنا نهاده شده است. در دره التواریخ این چنین آمده است : مسجد جامع لار که در نهایت بزرگی و محراب آن نیز هنوز باقی است چه قدر صنعت بخرج داده که تمام مناجات حضرت مولی المتقین در گوشه او نوشته از سنگ تمام به خط کوفی و غبره و سه طبق عمارت بر روی هم قرار داده اند.

بزرگی مسجد تقریبا دویست ذراع ( هر ذراع 4 متر و 65 سانتی متر است ) طول و همین قدر تخمینا عرض و دارای سیصد و شصت و شش ستون به عدد سال شمسی است. گفته شده است که فرخ لقا این مسجد را به شکرانه سلامتی پسرش ، ناصرخان که پس از وی حاکم لارستان شد، بنا گذاشته است. مسجد جامع لار چندین بار در اثر بلایای طبیعی مانند زلزله تخریب شده است. لازم به توضیح است که این مسجد .

..مشاهده کامل متن در اوایل دهه هفتاد ( سال 1377 خورشیدی ) شخص خیری به نام " حاج محمد جهانشاه کارگر " اقدام به بازسازی و تجدید بنای این مسجد نمود و سال 1382 پس از اینکه بنای مسجد به طور کامل نوسازی شد ، مسجد جامع لار دوباره بازگشایی شد.در این عملیات محراب تاریخی مسجد تخریب گشته است.

بخش اصلی مسجد جامع لار ، دارای چهار طاقیی می‌باشد که نمای آن با سنگ تراش ، طرحی شده است. همچنین محرابی از سنگ تراش در این کسجد وجود داشته است. مسجد جامع لار به عنوان یکی از زیباترین و بزرگترین مساجد ایران به شمار می‌رود. سبک ساختمان این مسجد ، همانند مساجد کشورهای عربی می‌باشد.

ناگفته نماند که مسجد جامع لار در بخش قدیمی لار ، یعنی شهر قدیم قرار دارد که از محله‌های مختلفی این بخش تشکیل شده است. در اثر زلزله سال 1339 ش ، تعدادی از خانه‌ها و .. این باقت تخریب گشته است.

منبع :http://www.ladestan.comhttp://fa.wikipedia.

orghttp://sohbatnews.irhttp://www.dadfars.irtanvir.

ir.