اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آب انبار دهان شیر
استان:
فارس
شهرستان:
لارستان

معرفی نامه

" آب انبار دهان شیر " از جمله بناهای قدیمی لار می‌باشد که در شرق ورودی بازار واقه گردیده است. قدمت این بنای زیبا مربوط به دوران صفویه می‌باشد. آب انبار دهان شیر به صورت اتاقکی بنا گشته که پله هایی با شیب تند با عرض 3.20 متر آن را به سمت پایین هدایت می‌کند.

طول این راه پله 12.80 متر می‌باشد.لازم به توضیح است که در زبان لاری به لوله کشی آب و شیر آب نصب شده بر آن به اختصار " شیر " می‌گویند ، به همین خاطر به آب انبار به دهن شیر به دلیل دارا بودن لوله ای سنگی به شکل سر شیر که از دهانه آن آب خارج می‌شده ، " دهان شیر " می‌گویند. گفتنی است دهن شیر به محلی نسبت داده می‌شود که در زمان‌های گذشته در کنار بعضی از برکه‌های بزرگ به صورت زیر زمینی با پله‌های زیاد به ته برکه نزدیک می‌شد ومعمولا آب قسمت پایین برکه خنک‌تر بود و مردم در تابستان از این آب استفاده می‌کردند.

ناگفته نماند در لارستان ۴ دهن شیر بزرگ وجود داشته است که یکی از آنها " دهن شیر بازار " می‌باشد. بزرگترین دهن شیر لارستان نیز مربوط به دهن شیر قنبربیگی بود." آب انبار دهن شیر " در 19 مرداد84 به شماره 12703 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.منبع: http://fars.

irib.irsobhelarestan.irhttp://www.tasnimnews.

comhttp://www.feshwar.comhttp://www.irna.

ir.