اطلاعات بیشتر


نام مکان:
چشمه یله گنبد
استان:
قزوین
شهرستان:
قزوین

معرفی نامه

یله گنبد دهی است از دهستان قاقازان بخش ضیا آباد شهرستان قزوین که در شمال غربی قزوین واقع شده است. در شمال ده مذکور به فاصله 15 کیلومتری آن با راهی سخت و کوهستانی چشمه ای است به نام آبگرم یله گنبد. این چشمه در کف دره ای که از آن رودخانه کوچکی عبور می‌کند و به شاهرود می‌ریزد از زمین خارج می‌شود. آب چشمه معدنی یله گنبد از دسته آبهای معدنی بیکربناته کلسیک آهن و گازدار خیلی گرم می‌باشد.

استحکام در این آب به سبب وجود گاز کربنیک و گرمای آن تسکین دهنده و ضد درد می‌باشد. می‌توان از این آب در درمان بیماریهای عصبی-مفصلی، رماتیسم و عصبی استفاده نمود. آشامیدن آن نیز در کار دستگاه گوارش، کبد و مجاری صفرا و بیماریهای معده و روده ای و نیز بیماریهای تغذیه ای موثر می‌باشد.یله گنبد روستایی از روستاهای بخش کوهین استان قزوین است که بخاطر وجود آب معدنی در نزدیکی آن شهرت زیادی دارد ،این چشمه در واقع جزو روستای مزرعه است که تنها 40 دقیقه فاصله زمانی با پای پیاده تا چشمه دارد اما ارتباط جاده ای با چشمه ندارد وچشمه آبگرم بنام روستای یله گنبد که درابتدای دشتهای وسیع منطقه کوهین قرار دارد معروف شده است .

فاصله صحیح آب معدنی یله گنبد از سه راهی جاده قدیم رشت قزوین تا چشمه آب معدنی حدود 28 کیلومتر است و در این تاریخ نیمی از آن آسفالت و بقیه خاکی است . پس از 5-6 کیلومتر بعداز یله گنبد به گردنه می‌رسیم ...

مشاهده کامل متن که باید در سمت چپ ادامه مسیر دهیم و بعداز حدود یک کیلومتر دیگر باید به سمت راست ( از مسیر سمت چپ هم می‌توان رفت ولی مسیر سمت راست مناسب‌تر است و ماشین کمتر گیر می‌کند ) ادامه مسیر دهیم تا به چشمه آبگرم برسیم . راه دسترسی به آبگرم از لحاظ طبیعی و جغرافیایی مسیری زیبا و طبیعت دست نخورده ایست که دارای جنگلچه‌های محدود از درختان افرا و وجار و درختان چنار با پوشش فراوان گًوّن است ، معدن سنگ سفید و تراورتن در نزدیکی آن از دیگر نقاط دیدنی اطراف چشمه است . اکثر مردم روستاهای مسیر آبگرم کردزبان بوده و زندگیشان با زراعت و دامداری می‌گذرد که وجود گله‌های متنوع از گوسفند و گاو و آغلهای سنگی موید آن است .منبع :http://www.

qazvin.ir/http://www.ichto.ir/Default.

aspx?tabid=651http://2000jouladak.blogfa.com/.