اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار قلعه کرد
استان:
قزوین
شهرستان:
آوج

معرفی نامه

آدرس : استان قزوین، آبگرم، دو راهی آبگرم به سمت غرب حصار ولی عصر، روستای علی آباد، روستای قلعه کرد، یک و نیم کیلومتری جنوب غربی روستای قلعه کرد (در مجموع تا شهر قزوین 140 کیلومتر)در 140 کیلومتری جنوب غربی شهر قزوین واقع شده و مسیر دسترسی به آن از طریق جاده روستایی آبگرم بخش آوج به سمت مغرب به روستای حصار ولیعصر و بعد از عبور از برجهای دو گانه خرقان به سمت شمال به روستای علی آباد و در نهایت به روستای قلعه کرد منتهی می‌شود. دهانه غار قلعه به سمت جنوب شرقی بوده، ارتفاع آن حدود 8 متر و عرض آن حدود 9 متر به صورت نیم دایره است. این غار دارای یک راهرو بوده که به دهانه چاهی که عمود بر دهلیز اصلی است منتهی می‌شود و پس از عبور از مدخل چاه به فضایی منتهی می‌شود که دارای ستونهای قطور استالاکیتت و استالاکمیت در رنگهای مختلف است. تالار اصلی غار به دهلیزها و شاخه‌های فرعی منتهی گردیده که خود شاهکاری از طبیعت است و آویزه‌های آهکی بعضی از قسمتها از سقف تا کف غار کشیده شده است.

در کف غار نیز حوزه‌های کوچک آبی تشکیل شده و سنگهای سفید آهکی به سبک زیبایی هر بیننده ای را متحیر می‌سازد.غار قلعه کرد در اثر انحلال سنگهای آهکی سازند قلم تشکیل شده و به سن حدود چهار میلیون سال و متعلق به دوره الیگومیوس و دوران سوم زمین شناسی می‌باشد. بر روی دیواره‌های این غار نقاشی‌های دیواری دیده می‌شود که نشان‌دهنده ..

.مشاهده کامل متن این مطلب است که این غار در گذشته محل زندگی انسان‌های اولیه بوده است.جانداران داخل غار : خفاش و برخی حشرات ریز می‌باشند. کشفیات درون غار (اشیاء یا ابزار تاریخی، استخوان انسان یا جانور، .

..) : سفال بوده است.منبع :caspianmcg.

com.