اطلاعات بیشتر


نام مکان:
گراند هتل
استان:
قزوین
شهرستان:
قزوین

معرفی نامه

گراند هتل از اولین نمونه‌های هتل به شیوه مدرن و اروپایی و دومین مهمانخانه قزوین است که در سال‌های پایانی دوره قاجاری بنا گشت. گراند هتل قزوین در حوالی سال‌های ۱۲۹۹ تا ۱۳۰۰ توسط ارباب برزوی شاپور پارسی که بعدها به مهر شاهی تغییر نام داد بنا شد. این هتل در زمینی به مساحت ۳۰۰۰ متر مربع و در سه طبقه، در شرق خیابان پیغمبریه و در قسمت غربی ارگ صفوی قزوین احداث شده که از جانب خیابان دو طبقه و از سمت حیاط دارای سه طبقه می‌باشد. گراند هتل دارای سالن سینمایی به نام تابستانه نیز بود که در سال 1310 ساخته شد و با وجود آتش سوزی در سال ۱۳۱۹ با نام «سینما ایران» تا سال ۱۳۵۶ فعال بود که با آتش‌سوزی مجدد از بین رفت و با رخدادهای انقلاب نیز دیگر بازسازی نشد.

پشت این عمارت در محل کنونی مدرسه علامه محمد قزوینی بنای عدلیه قرار داشته‌است. ورودی اصلی هتل در ضلع غربی بنا قرار دارد. طرفین آن دارای روکوب چوبی است، این ورودی به فضای تقسیم که در طبقه میانی واقع شده می‌رسد. در طرفین این فضا تالارهای ستونداری با سقف طاق و تویزه قرار گرفته اند، این تالار‌ها از سمت غرب مشرف به خیابان و از سمت شرق به ایوان ستونداری محدود می‌شوند.

فضای تقسیم توسط پلکان چوبی به حیاط و طبقه زیرین هتل راه دارد. این طبقه همکف حیاط و به صورت تالارهایی با ستون‌های قطور آجری و با پوشش طاق و تویزه است. اتاق‌های هتل در طبقه اول قرار دارند، راه ..

.مشاهده کامل متن ارتباطی این طبقه از طریق دو پلکان چوبی است، در این طبقه هجده اتاق وجود دارد که از غرب و شرق با ایوان به خیابان و حیاط مشرف می‌شوند. راهروها و اتاق‌های این هتل سه طبقه با طاق و تویزه پوشش داده شده و از ویژگی‌های همچون: روکش چوبی، ستون‌های مدور با سر ستون‌های گلدانی، سقف چوبی، گچ‌بری، آجرکاری و..

. برخوردار است. این بنا امروز قدیمی‌ترین گراند هتل باقی مانده در کل ایران است. به گفته برخی تاریخدانان، در محل این بنا وقایع بزرگی نظیر طراحی کودتای رضاشاه صورت گرفته‌است و برخی نیز آن را اشتباه میدانند و میگویند، این دیدار مهم در مهمانخانه بزرگ قزوین صورت گرفته و با تخریب مهمانخانه، محل انجام آن در پاره‌ای از مستندات تاریخی «گراند هتل» ذکر شده است.

منابع: http://fa.wikipedia.org/wiki http://chtn.ir/Default.

aspx?tabid=84&articleType=ArticleView&articleId=25162 http://www.qchto.ir/?type=static&lang=1&id=79 http://khiaraji.blogfa.

com/post-689.aspx http://www.qazvin.info/32154 http://www.

jamejamonline.ir/newspreview/1363839541994857500 http://snn.ir/NSite/FullStory/Print/?Id=259142.