اطلاعات بیشتر


نام مکان:
موزه قزوین
استان:
قزوین
شهرستان:
قزوین

معرفی نامه

آدرس : قزوین ، میدان آزادی (سبزه میدان )موزه قزوین در میدان آزادی (سبزه میدان ) و شرق مجموعه باغ صفوی قزوین قرار دارد و داری آثاری مربوط به دوران تاریخی، اسلامی و اشیا برجسته پیش از تاریخ از دشت قزوین و فلات مرکزی است. اشیای این موزه به چند گروه تقسیم می‌شوند. برخی از این اشیاء که بیشتر ظروف سفالی و اشیای مفرغی است، به هزاره‌های سوم و اول پیش از میلاد تعلق دارند و درمعرض دید عموم قرار گرفته است. از جمله ظروف سفالی، بشقابی از مجموعه بشقاب‌های فلزی نقش دار ساسانی است، به احتمال زیاد متعلق به خسرو دوم( پرویز) است که در قزوین کشف شده است.

در بالای این جام مانند طاق بستان چند کنگره و یک هلال ماه نقش شده و در دو طرف 7 پرنده در قاب‌ها دیده می‌شود.وضع و حالت شاهزاده و تختی که روی آن ایستاده است، با طرز و روش سنتی مطابقت دارد و دو تن از همراهان وی به حالت احترام در دو سوی تخت ایستاده اند. در زیر تخت شاه نیز دو حیوان شبیه شیر نقش شده اند. در این جام طلایی بخشی از لبه نقش یکی از همراهان شاهزاده از بین رفته است.

سایر اشیای این موزه مربوط به دوران اسلامی از قرون اولیه تا عهد معاصر است. یکی از جذابیت‌های این موزه به دلیل داشتن مهره‌های آن است.دو موزه چهلستون و شهر قزوین از جمله موزه‌های شهر قزوین است که زیر پوشش میراث فرهنگی می‌باشند و برای بازدید از این موزه نیاز به تهیه بلیط میباشد. زمان .

..مشاهده کامل متن بازدیداز موزه در حال حاضر، در فصل بهار و تابستان ساعت 10 تا 20 و در پاییز و زمستان ساعت 9 تا 18 میباشد و در روزهای سوگواری رسمی تعطیل است.منابع:http://fa.

wikipedia.org/wikihttp://qazvin.info/54431http://chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=84085&Serv=0&SGr=0http://www.

chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=60926&Serv=0&SGr=0http://ecnn.ir/mobile/shownewsmobile.aspx?id=4939http://shakhesnews.

com/http://shakhesnews.com/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%87-%D9%82%D8%B2%D9%88%DB%8C%D9%86/.