اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای چناسک
استان:
قزوین
شهرستان:
آبیک

معرفی نامه

روستای چناسک در شمال شرق شهر قزوین قرار دارد و از غرب با روستای زرجه بستان و از شمال غرب به منطقه الموت همجوار است. این روستا در شرق با روستاهای نوده کیاده وقریب مزرعه ودر شمال با امرودک پرگه وسایین دره و در جنوب با روستای شکرناب همسایه است.در شمال روستای چناسک کوهی وجود دارد که راه شمالی این روستا را صعب العبور کرده است. در جنوب این روستا روستای شکرناب و در جنوب غربی این روستا روستای زرجه بوستان وجود دارد.

در سمت جنوب شرقی این روستا دو روستای نوده و کیاده وجود دارند.این روستا از شمال غرب با الموت و از شمال شرق با طالقان همجوار می‌باشد. فاصله چناسک با تهران حدود۱۲۵کیلومتر شرق به غرب و حدود ۱۵کیلومترجنوب به شمال بعنی حدود ۱۴۰کیلومتر است. گویش مردم روستای چناسک فارسی است و دارای لهجه خاص خود روستا هستند که به لهجه شمالی شبیه است.

بافت جمعیتی روستا خویشاوندی و فامیلی است مردم در روستا با یکدیگر نسبت فامیلی دور و نزدیک دارند یعنی با برگشت چند نسل به عقب‌تر این نسبت فامیلی بسیار نزدیکتر میشود. روستای چناسک از روستاهای سردسیر قزوین است که زمستان بسیار سردی دارد. آب و هوای این روستا در تابستان معتدل است و افرادی که از روستا به شهر مهاجرت کرده اند اغلب تابستان به روستا باز می‌گردند و از هوای مطبوع آن لذت می‌برند. این روستا تاریخچه‌ی کهن دارد و آثار تاریخی این روستا عبارتند از:حمام .

..مشاهده کامل متن قدیمی ,امامزاده ,قبرستان قدیمی و منطقه ای که قبلا روستا در آن مکان وجود داشته است منطقه‌ی قبلی که روستا در آن مکان بنا شده بو مار‌های فراوانی دارد و یکی از دلایلی که اهالی قدیمی این روستا تغییر مکان داده اند به مکان فعلی آمده اند وجود همین مار‌ها بوده است. در حال حاضر روستای چناسک دارای حدود ۵۰۰ خانوار جمعیت دارد.

جمعیت این روستا در فصل زیاد کمتر از فصل تابستان است و دلیل آن هم این است که گروهی از جمعیت این روستا به دلیل زمستان سرد این روستا به شهر مهاجرت می‌کنند. روستای چناسک و باغات گیلاس آن در منطقه حرف اول را میزند و بیشتر به میدان تره بار قزوین و کرج و بعضا به تهران نیز گیلاس چناسک فرستاده میشود و از آنجا به باقی نقاط کشور ترانزیت میشود منابع:http://chenask.blogfa.com/http://vazeh.

comhttp://iranandolos.persianblog.ir/post/85.