اطلاعات بیشتر


نام مکان:
قلعه لمبسر
استان:
قزوین
شهرستان:
قزوین

معرفی نامه

آدرس : رود بار شهرستان از توابع قزوین شمال شرقی روستای رازسیان (در 55 کیلومتری شمال قزوین واقع شده است. )قلعه لمبسر ، مهمترین قلعه پس از الموت در دوران اسماعیلیه ، عصر سلجوقی می‌باشد. این قلعه در بخش " رودبار شهرستان " از توابع قزوین و در شمال شرقی روستای " رازمیان " قرار دارد. در مورد سال ساخت این دژ هیچ سندی در دست نیست اما مصالح ( سنگ با ملاط ساروج و ساروج یک پارچه ) بکار رفته در آن نشانگر این است که از استحکامات ساخته شده در دوره ساسانی و قرون اولیه اسلامی می‌باشد که در عصر سلجوقی مورد استفاده واقع گشته است.

دژ مستحکم لمبسر بالای کوه مسطحی قرار دارد و به ابعادی در حدود 480 متر در جهت شمالی – جنوبی و 190 متر در جهت شرقی – غربی دارد بنا شده است. در سمت شرق این قلعه ، دیوار بسیار بزرگی با ارتفاع حدود ده متر بنا شده و هم اکنون بخش هایی از باروی ( دیوار ) آن باقی مانده است اما در سایر قسمت‌های این قلعه ، به دلیل موانع طبیعی و عدم نفوذ پذیری ، برج و بارویی کوتاه‌تری ساخته بودند. همچنین از استحکامات شمالی قلعه که تنها راه نفوذ و دسترسی به آن بوده ، اثری بر جای نمانده است. قلعه لمبسر بر کوهی وسیع قرار دارد که به واسطه دو رود " نینه رود " و " لمه " که در اطراف دامنه‌های غربی ، شرقی و جنوبی جاری می‌باشند ، از رشته کوههای دیگر مجزا شده است ، قرارگرفته و به همین دلیل دارای پرتگاه‌های .

..مشاهده کامل متن مخوف و غیر قابل نفوذ بوده و وسعت زیاد آن ، اجازه کشت به اهالی آن را داده بود در نتیجه امکان محاصره و تصرف آن بسیار دشوار بوده و به همین جهت دژ لمبسر رامستحکم‌تر از دژ الموت می‌دانند.آب این دژ لمبسر از رودی که در دو فرسنگی آن واقع شده بود ، به نام " نینه رود " تأمین می‌شد که توسط آبراهه ای که در دل سنگ حفر کرده بودند ، در چندین آب انبار ذخیره می‌شد و همین ساز و کار شگفت انگیز ، سیستم آبرسانی و جمع آوری و ذخیره آب باران و همچنین مخازن غلات در جنوب و جنوب شرقی آن است که سبب می‌شد علی رغم محاصره بلند مدت ساکنان آن به حیات ادامه دهند.

گفتنی است ، دیواره‌های بسیار بزرگ دولایه با ارتفاعی بالغ بر 10 متر با سنگ هایی عظیم الجسه ، همچنین ساختمان اصلی در بخش شمالی قلعه با دیوارهایی به قطر 120 سانتی متری از سنگ ، مخازن عظیم و شگفت آور آب و غلات و نیز چندین برج و بارو و سیستم آبرسانی ، همه و همه باعث گشته تا قلعه لمبسر یکی از قلعه‌های بزرگ ، قابل توجه دفاعی وغیر قابل نفوذِ ساخته شده توسط انسان شناخته شود. منبع : http://www.nividar.comhttp://www.

negahmedia.irhttp://fa.wikipedia.orghttp://www.

qchto.irhttp://www.qazvin.ir.