اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آرامگاه حمدالله مستوفی
استان:
قزوین
شهرستان:
قزوین

معرفی نامه

این آرامگاه مربوط به دوره ایلخانی می‌باشدکه در شهر قزوین، خیابان طالقانی، خیابان ملک آباد سابق، کوچه مستوفی و قرار دارد و در تاریخ بیستم بهمن سال هزار و سیصد و هجده با شمارهٔ ثبت سیصد و سی و سه به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.بنای آرامگاه حمدالله مستوفی برج آجری کوچکی است که منصوب به قرن هشتم قمری می‌باشد. پلان این برج به شکل مربع توسط چهار فیل پوش، هشت ضلعی شده و دارای گنبدی مخروطی شکل می‌باشد.مساحت محوطه این آرامگاه حدود دویست و هشتاد متر مربع است که حدود چهل متر مربع از این مثدار به زیر بنای این ارامگاه اختصاص دارد.

سردر آرامگاه با جمله لااله الاالله الملک الحق المبین و محمد رسول الله الصادق البار الامین مزین شده، داخل بنا با کاشی‌های فیروزه ای ساده کاشی کاری شده و در زیر پایه‌های گنبد دور تا دور کتیبه‌ای قرار دارد که سوره مبارکه هل اتی به خط نسخ گچبری و قسمت پایین دولنگه در ورودی آرامگاه نیز به صورت گل درهم و منبت کاری است که از یک جفت این در ، یک لنگه آن از بین رفته است و لنگه دیگر هم به موزه ایران باستان منتقل شده می‌باشد کهبه جای آن در تازه ساختی را جای گزین کرده اند.نمای این آرامگاه آجری بوده و مطابق سبک ایلخانی دارای بندهای مهری است، گنبد مخروطی این بنا نیز قبلا آجری بوده که در دوره‌های بعد کاشیکاری شده است که مقرنس‌سازی دور تا دور دایره پایین ...

مشاهده کامل متن گنبد تعمیر شده است.گنبد و زیرسازی آن که از بناهای مجلل و زیبای عهد مغول است، با کتیبه‌ای از کاشی لاجوردی است که به خط نستعلیق چگونگی زندگانی حمدالله مستوفی، نیاکان و تالیفات وی به اختصار بیان شده است.این آرامگاه در محله پنبه ریسه در شرق میدان میان امامزاده علی و آمنه خاتون شهر قزوین قرار دارد که گنبد دراز هم نامیده می‌شود.در قرن چهاردهم هجری شمسی عده‌ای از مردم محله، دیواری دور محوطه این بقعه که به صورت ویرانه‌ای درآمده بود، کشیدند و به صورت مختصری آن را باز سازی نمودند ولی در سال هزار و سیصد و نوزده این بنای آرامگاهی تاریخی مرمت اساسی شد.

درب ورودی محوطه این آرامگاه در سمت جنوب غربی آن قرار دارد و آرامگاه درمیان حیاط واقع شده است که شکل آن از کف حیاط به بالا مربع ، قسمت فوقانی هشت ضلعی و بقیه تا زیر گلویی گرد می‌باشد. درگوشه شمالی این آرامگاه نیز دو اتاق و دو زیرزمین برای نگهبانان آرامگاه با حوض و آب انبار در نظر گرفته شده . این مقبره به سبک معماری آذری ساخته شده است.حمدالله، یا حمد بن تاج‌الدین ابی‌بکر بن حمد بن نصر مستوفی قزوینی، نام کامل مورخ، شاعر و نویسنده قرن هشتم است.

او از خاندان مستوفیان شهر قزوین بود که مدتها متصدی حکومت آن شهر بودند. پدر حمدالله و نیز خود او با عنوان «مستوفی» در دستگاه ایلخانان خدمت می‌کردند و حمدالله خود از نزدیکان خواجه رشیدالدین فضل‌الله بود و پس از او نیز همچنان سمت خود را در کارهای دیوانی حفظ نمود.منابع : http://www.hamshahrionline.

ir/details/132904http://fa.wikipedia.org/http://www.tebyan.

net/newindex.aspx?pid=101877http://www.yjc.ir/.