اطلاعات بیشتر


نام مکان:
ایوان سنگی نیاق
استان:
قزوین
شهرستان:
قزوین

معرفی نامه

نیاق نام روستایی است که در هفده کیلومتری شمال قزوین قرار دارد ،در مغرب آبادی نیاق ، کوه سنگی یکپارچه و کم ارتفاعی وجود دارد که آثار طبیعی و مصنوعی باقی مانده بر فراز آن را " ایوان نیاق " ، " دیو ایوان " و " طاق محمد حنیفه " نام نهاده اند . ایوان نیاق صخره ای است نسبتاً مرتفع که دو فرو رفتگی به مانند ایوان در دو طرف آن ایجاد شده است . در هر یک از این فرورفتگی‌ها ، حوضی مستطیل شکل با ابعادی حدود 2×4 متر حفر شده ، عمق آنها به دلیل ریخته شدن سنگ و شن و ..

. در آن نامشخص است. این حوض‌ها با آب باران پر می‌شوند، در بالای ایوان آثار قابل توجهی از زندگی پیشینیان به دست آمده است. در زیر دیواره نسبتا بلند بالای کوه که به سوی شرق کشیده شده و نیم طاقی طبیعی زیبایی از سنگ به ارتفاع تقریبی 10 متر را به وجود آورده ، سطح سنگی گسترده ای وجود دارد که به روستای نیاق و چشم اندازهای مجاور آن احاطه دارد .

در قسمت جنوب غربی این صفه ، حوضی سنگی به طول 8 متر و عرض 5 متر کنده شده و با هفت پله به عمق آب گیر می‌رسد . بر بالای ایوان ، قلعه ای وجود داشته که آثار قابل ملاحظه ای از آن باقی نمانده و تنها مخازن ذخیره غله و حبوبات آن ، یادآور گذشته پر شکوه قلعه و ایوان نیاق است .منبع:http://www.negahmedia.

ir/http://qazvin.irhttp://lifenews.rozblog.com/.